Nigdy nie śpij na prawym boku. To ma ogromne znaczenie

Śpij tylko na lewym boku. Od razu poczujesz różnicę
Śpij tylko na lewym boku. Od razu poczujesz różnicę
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Pawel Kacperek
oprac. ALLE

12.02.2024 09:40, aktual.: 07.03.2024 09:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sen jest nieodzownym elementem naszego życia, który wpływa na nasze samopoczucie zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Jak się okazuje, nie tylko jego długość, ale również sposób, w jaki się układamy, ma znaczenie dla jakości naszego wypoczynku. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego lepiej jest spać na lewym boku, a nie na prawym? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza artykuł opublikowany w magazynie "Journals Clinic Gastroenterology".

Czy zdarza się Wam odczuwać spadki energii w ciągu dnia, mimo że spaliście rekomendowane osiem godzin? Może to wynikać z tego, że... śpicie w niewłaściwy sposób. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że to, na którym boku spędzamy większość nocy, ma kluczowe znaczenie dla jakości naszego snu. Warto zastanowić się nad tym, aby zacząć układać się na lewym boku - takie wnioski płyną z niedawno przeprowadzonych badań.

Dlaczego warto spać na lewym boku?

Przede wszystkim, leżenie na lewym boku sprzyja prawidłowej pracy serca. Kiedy śpimy w tej pozycji, nasze serce nie musi pracować tak intensywnie. Dzięki temu ułatwiamy mu pompowanie krwi. Natomiast kiedy śpimy na prawym boku, krew musi być przepompowywana w górę, co utrudnia jej prawidłowy przepływ.

Dodatkowo, na lewej stronie naszego ciała znajduje się górna część układu limfatycznego, który odpowiada za przepływ limfy - płynu tkankowego, transportującego składniki odżywcze w naszym ciele. Kiedy śpimy na lewym boku, ułatwiamy krążenie limfy i transport tych składników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak sen na lewym boku wpływa na żołądek i trzustkę?

Jak dobrze wiemy, żołądek i trzustka są umiejscowione po lewej stronie naszego ciała. Kiedy leżymy na lewym boku, żołądek nie wywiera nacisku na trzustkę, co pozwala jej pracować bez przeszkód. Enzymy produkowane przez trzustkę i soki żołądkowe mogą swobodnie przepływać.

Dodatkowo, spanie na lewym boku sprzyja prawidłowemu wypróżnianiu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które borykają się z problemem zaparć. Lepsza praca jelita cienkiego i grubego oraz zastawki krętniczo-kątniczej to efekty, które przynosi sen na lewym boku.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (77)