Trwa ładowanie...

Nigdy nie śpij na prawym boku. To ma ogromne znaczenie

Sen jest nieodzownym elementem naszego życia, który wpływa na nasze samopoczucie zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Jak się okazuje, nie tylko jego długość, ale również sposób, w jaki się układamy, ma znaczenie dla jakości naszego wypoczynku. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego lepiej jest spać na lewym boku, a nie na prawym? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza artykuł opublikowany w magazynie "Journals Clinic Gastroenterology".

Śpij tylko na lewym boku. Od razu poczujesz różnicęŚpij tylko na lewym boku. Od razu poczujesz różnicęŹródło: Adobe Stock, fot: Pawel Kacperek
d1rzdsv
d1rzdsv

Czy zdarza się Wam odczuwać spadki energii w ciągu dnia, mimo że spaliście rekomendowane osiem godzin? Może to wynikać z tego, że... śpicie w niewłaściwy sposób. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że to, na którym boku spędzamy większość nocy, ma kluczowe znaczenie dla jakości naszego snu. Warto zastanowić się nad tym, aby zacząć układać się na lewym boku - takie wnioski płyną z niedawno przeprowadzonych badań.

Dlaczego warto spać na lewym boku?

Przede wszystkim, leżenie na lewym boku sprzyja prawidłowej pracy serca. Kiedy śpimy w tej pozycji, nasze serce nie musi pracować tak intensywnie. Dzięki temu ułatwiamy mu pompowanie krwi. Natomiast kiedy śpimy na prawym boku, krew musi być przepompowywana w górę, co utrudnia jej prawidłowy przepływ.

Dodatkowo, na lewej stronie naszego ciała znajduje się górna część układu limfatycznego, który odpowiada za przepływ limfy - płynu tkankowego, transportującego składniki odżywcze w naszym ciele. Kiedy śpimy na lewym boku, ułatwiamy krążenie limfy i transport tych składników.

d1rzdsv

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zmiana czasu. Więcej zysków czy strat? Ekspert zabrał głos

Jak sen na lewym boku wpływa na żołądek i trzustkę?

Jak dobrze wiemy, żołądek i trzustka są umiejscowione po lewej stronie naszego ciała. Kiedy leżymy na lewym boku, żołądek nie wywiera nacisku na trzustkę, co pozwala jej pracować bez przeszkód. Enzymy produkowane przez trzustkę i soki żołądkowe mogą swobodnie przepływać.

Dodatkowo, spanie na lewym boku sprzyja prawidłowemu wypróżnianiu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które borykają się z problemem zaparć. Lepsza praca jelita cienkiego i grubego oraz zastawki krętniczo-kątniczej to efekty, które przynosi sen na lewym boku.

d1rzdsv

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1rzdsv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rzdsv