Gdzie wyrzucić brudny słoik? Zasada jest prosta
Segregacja odpadów to podstawa dbałości o środowisko. Nie każdy jednak wie, co należy wrzucać do zielonego pojemnika przeznaczonego na szkło. Czy zbędny słoik trzeba najpierw umyć? Czy naczynie żaroodporne podlega recyklingowi? To warto wiedzieć.
16.10.2024 | aktual.: 16.10.2024 19:33
Recykling szkła jest jednym z najważniejszych elementów działań ekologicznych, które mają na celu ochronę środowiska. Szkło można przetwarzać wielokrotnie, co ma nieoceniony wpływ na redukcję ilości szkodliwych odpadów. Właściwa segregacja umożliwia jego efektywne przetwarzanie, jednak dla wielu osób jest problematyczna. Jak prawidłowo postępować ze szkłem, aby w pełni przyczynić się do ochrony środowiska?
Gdzie wyrzucać szkło?
Standardowe zasady segregacji w Polsce wskazują, że szkło powinno być umieszczane w zielonym pojemniku. Nie każde szkło może tam jednak trafić. Które więc powinno?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Butelki i słoiki - po opróżnieniu z zawartości powinny trafić do zielonego pojemnika, niezależnie od tego, czy są czyste, czy brudne. Nakrętki można natomiast wyrzucać do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.
- Brudne słoiki - choć słoiki nie muszą być myte przed wyrzuceniem, powinny być opróżnione z zawartości. Resztka majonezu nikomu podczas recyklingu nie będzie przeszkadzała, ale liście porzeczki, czosnek czy cebula już tak.
Czego nie wyrzucać do pojemników na szkło?
Mimo że wiele osób zdaje sobie sprawę z konieczności segregowania odpadów, wciąż zdarzają się błędy przy wyrzucaniu szkła. Nie wszystkie szklane produkty nadają się do recyklingu i wrzucania ich do pojemników na szkło. Które nie powinny się tam znaleźć?
- Lampy i świetlówki - zwłaszcza te zawierające rtęć i inne toksyczne substancje, muszą być odpowiednio utylizowane. Powinny trafiać do punktów zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
- Porcelana, ceramika i fajans - tego typu produkty, mimo że są szklane lub wyglądają podobnie, nie nadają się do recyklingu szkła. Ich skład chemiczny sprawia, że nie mogą być przetworzone w ten sam sposób.
- Kryształy i szkło ołowiowe - ze względu na zawartość ołowiu kryształy muszą być traktowane oddzielnie. Nie należy ich wrzucać do pojemników na szkło. Mogą zanieczyszczać recyklingowane materiały szkła.
- Lustra i szyby - takie elementy również nie powinny trafiać do pojemników na szkło. Ze względu na zawartość dodatkowych substancji chemicznych oraz warstw, utrudniają proces recyklingu.
- Pyrex i szkło termoodporne - szkło używane do produkcji naczyń kuchennych, znane jako Pyrex, nie powinno być wrzucane do pojemników na szkło. Wysoka odporność na temperatury oznacza, że nie topi się w zwykłych procesach recyklingu.
- Szklane buteleczki po lekach - muszą być oddawane do specjalnych punktów zbiórki. Nawet drobne pozostałości mogą skazić cykl recyklingu.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.