Nigdy więcej nie zapaskudzą balkonu. Genialny patent na gołębie

Gołębie bywają uciążliwymi gośćmi na naszych parapetach i balkonach
Gołębie bywają uciążliwymi gośćmi na naszych parapetach i balkonach

13.10.2023 12:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ptaki nie są pożądanymi gośćmi na balkonie. Nie tylko brudzą, ale również przenoszą bakterie i wirusy, które mogą być niebezpieczne dla człowieka. Jak odstraszyć latające szkodniki? Podpowiadamy.

Po wizycie gołębi na balkonie zostają nie tylko odchody, które mogą być trudne do usunięcia, jeśli np. spadną na świeżo wypraną, białą odzież. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na ptakach mogą pasożytować kleszcze, które w ten sposób mogą zostać przetransportowane na nasz balkon, a następnie – do domu. Nic zatem dziwnego, że zależy nam na odstraszaniu gołębi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak się pozbyć gołębi? Istnieje wiele sprawdzonych sposobów

Nie jest łatwo zniechęcić gołębie do regularnych wizyt na naszych balkonach, parapetach i tarasach. Najskuteczniejszym ze sposobów jest zainstalowanie specjalistycznych krat i siatek, jednak nie każdy się na to zdecyduje z powodów estetycznych. Przecież nie po to kupujemy mieszkanie z balkonem, aby się później gardzić i budować wokół siebie prywatne więzienie z kratami.

Na szczęście istnieją też mniej inwazyjne sposoby, czyli dostępne w sklepach preparaty zapachowe czy wiatraczki. Są one znacznie mniej problematyczne w użyciu, choć hałas, jaki generują, może przeszkadzać bardziej wrażliwym osobom.

Domowe sposoby na gołębie. Tanio i praktycznie

Jednym z najbardziej znanych i powszechnych sposobów radzenia sobie z gołębiami na balkonie, jest rozwieszanie wokół plastikowych reklamówek. Im są większe i bardziej kolorowe, tym lepiej. Gdy poruszają się na wietrze, powodują nie tylko hałas, ale również drażniące efekty wizualne, które odstraszają ptaki.

Balkon warto spryskać octem, denaturatem lub mocnymi perfumami, czyli zapachami, które działają na ptaki drażniąco. Zawsze dobrze jest też utrzymywać porządek na balkonie, regularnie go sprzątać i nie gromadzić tam sprzętów, które mogłyby posłużyć do założenia gniazda.

Uwaga na gniazda – wraz z nimi powstają olbrzymie problemy

Istnieje jeszcze jeden ważny powód, dla którego powinno nam zależeć na skutecznym odstraszaniu gołębi. Często szukają one idealnego miejsca na założenie gniazda, a jeśli spodoba im się akurat nasz balkon, możemy mieć duże kłopoty. Okres lęgowy gołębi trwa cały rok.

Gołębie znajdują się pod ochroną, więc jeśli przegapimy moment, a ptaki założą u nas gniazdo, nie możemy go zniszczyć ani nigdzie przenieść. Jedynym rozwiązaniem jest przeczekanie aż do końca lęgu, gdy młode dorosną i samodzielnie opuszczą gniazdo. Dlatego należy uważnie obserwować balkon i zawczasu przegonić z niego niechcianych lokatorów.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (21)