Niskokaloryczny obiad. Poznaj przepis na niskokaloryczną zupę i drugie danie
Niskokaloryczny obiad to danie, które stanowi podstawę diet redukcyjnych. Komponując niskokaloryczny obiad nie można zapomnieć o tym, by jego składniki były bogatym źródłem mikro- i makroskładników. Niskokaloryczny obiad wcale nie musi być niesmaczny i skromny. Poznaj przepisy na niskokaloryczne dania, które urozmaicą Twoją dietę i pozwolą Ci chudnąć w zdrowy i zrównoważony sposób.
06.12.2018 | aktual.: 19.12.2018 18:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niskokaloryczny obiad - ile powinien zawierać kalorii?
Na samym początku warto zdefiniować, czym jest niskokaloryczny obiad. Podczas diety redukcyjnej nie można zbytnio przesadzać z obniżaniem wartości kalorycznej spożywanych dań, ponieważ może to wywołać odwrotny skutek, a w konsekwencji doprowadzić do efektu jojo.
Niskokaloryczny obiad, który pomoże zrzucić kilka zbędnych kilogramów, powinien zawierać ok. 450-500 kcal. W niskokalorycznym obiedzie powinny się znaleźć węglowodany złożone, produkty białkowe oraz tłuszcze. W ramach tych trzech składników odżywczych należy wybierać zdrowe i pełnowartościowe produkty o niskim przetworzeniu.
Podczas przygotowywania obiadu niskokalorycznego nie można zapomnieć o sposobie obróbki. Przede wszystkim należy zapomnieć o smażeniu na głębokim tłuszczu. Obiad niskokaloryczny przygotowuje się wykorzystując gotowanie, pieczenie, duszenie czy grillowanie na patelni.
Dowiedz się więcej o niskokalorycznych dietach:
Niskokaloryczny obiad: bakłażan i cukinia w lekkim sosie pomidorowym
Propozycja na niskokaloryczny obiad to bezmięsna potrawka z dwoma zdrowymi i niskokalorycznymi warzywami, czyli bakłażanem i cukinią.
Składniki:
- 2 bakłażany;
- 2 średniej wielkości cukinie;
- 2 białe, cukrowe cebule;
- główka czosnku;
- 2 łyżki oleju rzepakowego.
Składniki na lekki sos pomidorowy:
Sposób przygotowania niskokalorycznego obiadu:
Cukinie i bakłażany pokrój na kostkę, a obraną cebulę posiekaj w piórka. Przygotowane warzywa przełóż na blachę posmarowaną olejem rzepakowym. W roku blachy połóż główkę czosnku, aby warzywa przejęły jego intensywny aromat. Warzywa na blasze włóż do piekarnika rozgrzanego do 220 stopni i piecz przez ok. 15 minut.
Po tym czasie, wyjmij warzywa z piekarnika i delikatnie je przemieszaj i włóż ponownie do piekarnika na kolejne 15 minut. Kiedy warzywa zaczną się rumienić, wyjmij blachę z piekarnika. Poczekaj aż czosnek się wychłodzi i drobno go posiekaj.
Sos przygotuj w dużym rondlu. Na początku rozgrzej olej rzepakowy, dodaj 4 łyżki koncentratu pomidorowego, wlej bulion i posiekany czosnek. Do przygotowanego sosu włóż upieczone warzywa i wszystko dopraw wedle własnego uznania. Tak przygotowana potrawka najlepiej smakuje z ryżem curry.
Poznaj inne przepisy na niskokaloryczne drugie danie:
Niskokaloryczny obiad: kremowa zupa brokułowa z prażonymi migdałami
Kremowa zupa brokułowa jest idealnym pomysłem na obiad niskokaloryczny, zwłaszcza w te dni, kiedy potrzebujesz zjeść coś naprawdę lekkiego. Migdały są świetnym dodatkiem do zupy, ponieważ według licznych rankingów znajdują się w czołówce najzdrowszych produktów na świecie.
Składniki:
- włoszczyzna na bulion;
- brokuły;
- ziemniaki (opcjonalnie);
- jogurt naturalny;
- migdały;
- masło;
- przyprawy (do smaku).
Sposób przygotowania:
Z włoszczyzny ugotuj bulion, doprawiając go niewielką ilością soli, pieprzu i ulubionych przypraw. Następnie wyjmij warzywa i do gotującego się bulionu wrzuć rozdrobnione różyczki brokuła. Gotuj aż brokuły zmiękną. Aby zupa po zmiksowaniu była gęstsza, możesz dodać 3 średniej wielkości ziemniaki.
Osobno na patelni rozpuść masło i wsyp płatki migdałowe. Praż je tak długo, aż zaczną się rumienić. Zupę podawaj z kleksem jogurtu naturalnego i wkładem z prażonych migdałów.
Poznaj inne przepisy na niskokaloryczną zupę: