Niższa emerytura "za karę". Nie każdy senior jest zwolniony z opłaty

Ostrzeżenie dla seniorów niepłacących abonamentu RTV
Ostrzeżenie dla seniorów niepłacących abonamentu RTV
Źródło zdjęć: © Adobe stock | Adobe

24.04.2024 18:05, aktual.: 24.04.2024 18:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Dziennik Gazeta Prawna" zwrócił uwagę na to, co może wpłynąć na wysokość naszego świadczenia emerytalnego. Polacy, którzy unikają płacenia abonamentu RTV, mogą otrzymać mniejszy przelew.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała, że za abonament RTV płaci zaledwie co trzecia osoba w Polsce, która jest zobowiązana do tej należności. Abonament to kwota, którą powinno się uiszczać za odbiorniki radiowe oraz telewizyjne. W 2024 roku za telewizor i radio zapłacimy 27,30 zł miesięcznie, natomiast za samo radio 8,30 zł.

Jak alarmuje "Dziennika Gazeta Prawna" unikanie tego wydatku może skutkować pomniejszeniem swiadczenia. "Za karę senior dostanie niższą emeryturę" - czytamy. Urząd skarbowy ma prawo ściągnąć pieniądze od dłużników, także emerytów. W jaki sposób?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie płacisz abonamentu RTV? Licz się z konsekwencjami

Należną opłatę powinno się uiścić do 25. dnia każdego miesiąca. Pobieraniem abonamentu RTV zajmuje się Poczta Polska. Niepłacenie abonamentu przez seniora, który nie został zwolniony z tego obowiązku, może skutkować tym, że kroki podejmie urząd skarbowy. Aby pobrać zaległości emerytura dłużnika będzie pomniejszana o zadłużenie, aż do momentu, gdy zostanie spłacone.

Brak opłat za zarejestrowany odbiornik może też skutkować wezwaniem do zapłaty od Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Gdy go otrzymamy, mamy siedem dni, aby uregulować płatności. W przeciwnym razie sprawa ta może zostać przekazana do urzędu skarbowego, który zajmie nasze źródło dochodów.

Abonament RTV - kto jest zwolniony z opłat?

Warto pamiętać, że nie każdy emeryt ma obowiązek płacenia abonamentu RTV. Z tego obowiązku są zwolnione osoby po 75. roku życia, inwalidzi wojenni lub wojskowi, zaliczani do I grupy inwalidzkiej, a także seniorzy powyżej 60. roku życia, których emerytura nie przekracza 50 proc. średniego wynagrodzenia w Polsce.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także