FitnessNos w pyłkach

Nos w pyłkach

Świat wokół zielenieje i budzi się do życia. Czy znalazłby się ktoś, kogo to nie cieszy? Owszem. Ponure miny o tej porze mają alergicy. Całe ich armie po prostu kichają na wiosnę.

Nos w pyłkach

09.03.2006 | aktual.: 27.05.2010 23:49

Świat wokół zielenieje i budzi się do życia. Czy znalazłby się ktoś, kogo to nie cieszy? Owszem. Ponure miny o tej porze mają alergicy. Całe ich armie po prostu kichają na wiosnę.

W czym problem?
W alergii oddechowej (wziewnej). Powoduje zapalenie błony śluzowej nosa. Jej objawy to: pieczenie i swędzenie oczu, drapanie w gardle i na podniebieniu, zatkanie nosa, kichanie i katar.

Winowajcy
Alergeny. O tej porze roku zaczynają pylić kwitnące trawy i drzewa, powodując u wielu osób uczulenie. Na dodatek jeszcze inne czynniki mogą wzmóc niekorzystne objawy, np.: zanieczyszczone powietrze wielkich miast; niektóre składniki pokarmowe, jak kwasy tłuszczowe występujące w oleju słonecznikowym lub margarynie, oraz duże ilości soli; dym tytoniowy; stres. Winne są też geny - naukowcy wyizolowali aż 6, odpowiedzialnych za alergie.

To działa
Czasami tym, czego twój organizm potrzebuje, może okazać się zwykłe rozpuszczalne wapno. Jeśli jednak objawy mimo przyjmowania łagodnych środków trwają, skontaktuj się z lekarzem - najlepiej alergologiem! I uwaga - niektóre z leków antyalergicznych mogą osłabiać reakcje organizmu. Jeśli więc prowadzisz samochód, dokładnie przeczytaj ulotkę lub skonsultuj się z lekarzem, czy w trakcie przyjmowania leku możesz bez obaw siadać za kierownicą.

Przyjmuj witaminy i mikroelementy. Oto zalecane dawki dzienne, które łącznie będą stanowić twoją tarczę ochronną:

  1. witamina B6 - 2 x 25 mg;
  2. witamina B12 - 1 mg;
  3. witamina C - 1-2 g;
  4. witamina E - 400 ju;
  5. karoteny - 50 000 ju;
  6. wapń - 500 mg;
  7. magnez - 400 mg;
  8. selen - 250 mikrogramów.

Wypróbuj też sposoby naturalne:

  1. jedz cebulę i czosnek - zmniejszają produkcję histaminy; nie stroń od chrzanu - udrażnia przewody nosowe, drogi oddechowe i zatoki;
  2. spróbuj miłorzębu japońskiego - osłabia reakcje alergiczne (dawka dzienna nie powinna przekroczyć 240 mg);
  3. pokochaj pietruszkę - hamuje wydzielanie histaminy (zmiksuj kilka gałązek z ulubionym sokiem warzywnym);
  4. weż łagodzącą kąpiel ziołową - zmieszaj razem jednakowe części suszonej bazylii, rumianku, tymianku, estragonu i kopru włoskiego - zalej 3 łyżeczki mieszanki trzema szklankami wrzącej wody i wlej napar do wanny. Ta sama mieszanka może być użyta do sporządzenia antyastmatycznej herbaty - 1 łyżeczkę należy zalać szklanką wrzątku i odstawić na 20 minut. Pić trzy razy dziennie.

Nasza rada
Wychodź na spacery po ulewnych deszczach, ale zostań w domu po skąpych deszczykach. Ulewa wypłukuje pyłki i zanieczyszczenia. Zupełnie odwrotnie działa lekki deszczyk, bo rozbija większe cząstki zanieczyszczeń na mniejsze, a te znacznie łatwiej przenikają w głąb drzewa oskrzelowego.

Czy to groźne?
Nie, dopóki nie pojawią się następujące objawy:

  1. gwiżdżący czy sapiący dźwięk przy oddychaniu;
  2. uczucie duszności;
  3. atak, który nie poddaje się używanym przez ciebie od tej pory środkom;
  4. obrzęki (np. twarzy).

Przeziębienie czy uczulenie?
Cieknący nos, załzawione oczy, drapanie w gardle, kaszel to objawy możliwe w obu przypadkach. Pomylenie alergii z przeziębieniem czy zapaleniem zatok zdarza się bardzo często. Jest jednak pewna różnica. Świąd, pieczenie i brak gorączki przemawiają za alergią. Narastanie, a następnie stopniowe ustępowanie objawów świadczy o infekcji, podczas gdy w alergiach objawy mogą występować tylko kilka godzin lub utrzymywać się całymi tygodniami (np. przez cały okres rozkwitu i pylenia rośliny, na którą jesteśmy uczuleni).

Dorota Wydro

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)