Trwa ładowanie...

Nowe badania – aborcja zwiększa ryzyko zapadnięcia na wiele zaburzeń psychicznych

Nie cichnie dyskusja na temat aborcji oraz jej wpływu na psychikę kobiet. Zwolennicy ruchu pro-life mówią o poważnych konsekwencjach zdrowotnych i psychicznych w wyniku aborcji. Entuzjaści ruchu pro-choice uznają natomiast, że to nieprawda i zabieg rzadko kiedy ma wpływ na dalsze życie kobiety.

Nowe badania – aborcja zwiększa ryzyko zapadnięcia na wiele zaburzeń psychicznychŹródło: Thinkstockphotos
d4kxr41
d4kxr41

Nie cichnie dyskusja na temat aborcji oraz jej wpływu na psychikę kobiet. Zwolennicy ruchu pro-life mówią o poważnych konsekwencjach zdrowotnych i psychicznych w wyniku aborcji. Entuzjaści ruchu pro-choice uznają natomiast, że to nieprawda i zabieg rzadko kiedy ma wpływ na dalsze życie kobiety. Najnowsze wyniki badań wskazują jednak na fakt, że przeciwnicy aborcji mogą mieć słuszność.

Badania prowadzone przy poparciu Royal College of Psychiatrist przez profesor Priscillę Coleman mogą dowodzić, iż aborcja faktycznie ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Dane opublikowane w prestiżowym British Journal of Psychiatry dowodzą, że kobiety po zabiegu są bardziej narażone na zaburzenia, takie jak depresja, lękowość, nadużywanie substancji psychoaktywnych. Częściej też popełniają samobójstwa – donosi The Daily Mail.

Choć zwolennicy ruchu pro-choice często atakują profesor Coleman za stronniczość, wydaje się, że stosowana przez nią metodologia jest bardzo rzetelna. Badaczka przeanalizowała 22 osobnych projektów, w których wzięło udział łączne 877 tysięcy kobiet, w tym ponad 163 tysiące z nich miało aborcję.

„Dane jasno dowodzą, że kobiety po zabiegu są o 81 procent bardziej narażone na doświadczenie problemów psychicznych. W dziesięciu procentach przypadków te zaburzenia były bezpośrednio powiązane z aborcją” pisze Coleman w swojej pracy.

d4kxr41

Badania pokazują, że kobiety po aborcji są o 34 procent bardziej narażone na doświadczenie zaburzeń lękowych i o 37 procent bardziej skłonne do popadnięcia w depresję. Podwaja się też ryzyko związane z uzależnieniem od alkoholu. W tej grupie znacznie wzrasta także ilość osób próbujących popełnić samobójstwo.

Profesor Coleman zaznacza, że każda kobieta rozważająca aborcję powinna najpierw przejść konsultację u psychologa.

(sr)

d4kxr41
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kxr41