Nowoczesne sprzątanie – szybko, skutecznie i ekologicznie

Nowoczesne sprzątanie – szybko, skutecznie i ekologicznie
Źródło zdjęć: © iStock.com

09.07.2018 13:00, aktual.: 15.10.2018 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowoczesne sprzątanie zabiera znacznie mniej czasu niż tradycyjne, głównie dlatego, że innowacyjne urządzenia, które ułatwiają utrzymywanie czystości, mają wiele funkcji, a ich obsługa prawie nie wymaga zaangażowania użytkowników. Potrafią zarówno odkurzać, jak i myć podłogę. Radzą sobie z czyszczeniem kuchennego blatu i z usuwaniem zabrudzeń na tapicerce. Niektóre nadają się nawet do wykorzystania w ogrodzie. W jakie sprzęty warto się wyposażyć, by nowoczesne sprzątanie w domu stało się faktem? Przedstawiamy topowe gadżety, które z roku na rok stają się coraz popularniejsze.

Co nowoczesne sprzątanie oznacza w praktyce?

W nowoczesnym sprzątaniu domu coraz większą rolę odgrywają techniki alternatywne wobec czyszczenia powierzchni środkami chemicznymi. Podejście ekologiczne pozwala nie tylko chronić środowisko przed wpływem szkodliwych substancji znajdujących się w detergentach, lecz także ustrzec się alergii i podreperować budżet domowy, którego znaczna część regularnie przeznaczana jest na chemię. W nowoczesnym sprzątaniu z powodzeniem można wykorzystać zwartość kuchennej szafki, czyli mydło, sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy, sól i ocet. Ten ostatni świetnie radzi sobie z tłustymi plamami oraz kamieniem, a nieprzyjemny zapach, jaki pozostawia, znika po paru minutach wietrzenia pokoju. U szczytu popularności są również metody parowe. Pozwalają one na efektywne czyszczenie i dezynfekcję przy użyciu samej wody.

  • Parownica – wielofunkcyjny gadżet do nowoczesnego sprzątania

Metoda parowa wykorzystywana jest w małych i poręcznych urządzeniach zwanych parownicami. Wyrzucają one parę wodną pod bardzo wysokim ciśnieniem, dzięki czemu efektywnie usuwają zabrudzenia, a przy tym zabijają bakterie i roztocza. W higieniczny i bardzo szybki sposób uwalniają więc powierzchnie od alergenów. Można je wykorzystać do dezynfekcji podłogi pokrytej panelami z tworzywa sztucznego lub wyłożonej kamieniem, czyszczenia dywanu i tapicerki, usuwaniu opornych zabrudzeń z powierzchni mebli oraz sprzętu AGD czy mycia okien. Nie mają sobie równych w sprzątaniu kuchni, gdzie zaschnięte resztki jedzenia współwystępują z tłustymi zabrudzeniami. Parownice nagrzewają się błyskawicznie, są więc gotowe do użytku natychmiast po uruchomieniu.

Parownice, odkurzacze i wiele innych urządzeń do sprzątania znajdziesz teraz na WP radarOkazji.

  • Odkurzacz z filtrem wodnym – nowoczesne sprzątanie przyjazne alergikom

Woda sprawdza się nie tylko w czyszczeniu powierzchni na gorąco, ale również w odkurzaniu. Najnowszej generacji odkurzacze wykorzystują już nie wymienne worki, a zbiorniki filtrujące wypełnione cieczą. Główną zaletą takich sprzętów jest to, że potrafią doskonale nawilżać powietrze. Dzięki nim sprzątanie w domu staje się czynnością, która nie wpływa negatywnie na zdrowie alergików ani astmatyków, zwłaszcza jeśli urządzenie ma filtr HEPA, który wyłapuje bakterie, roztocza oraz pyłki. Odkurzacz z filtrem wodnym jest niezawodny w usuwaniu sierści zwierząt domowych, która po nawilżeniu pozostaje wewnątrz zbiornika, a nie unosi się w powietrzu tak jak podczas sprzątania tradycyjnym odkurzaczem workowym.

Inteligentne urządzenia w nowoczesnym sprzątaniu

Nowoczesne sprzątanie mieszkania może odbywać się również dzięki w pełni zautomatyzowanym urządzeniom, które wykonują tylko polecenia dawane przez użytkownika. Najczęściej są kompatybilne z aplikacją zainstalowaną w tablecie lub smartfonie. W związku z tym da się nimi sterować na odległość. Odpowiednio zaprogramowane roboty sprzątające potrafią odkurzyć mieszkanie i umyć podłogę nawet pod nieobecność domowników. Ich ruchy można obserwować na ekranie. Nie trzeba się obawiać, że spadną ze schodów – są wyposażone w czujniki ruchu, które pozwalają robotom nie tylko swobodnie poruszać się w przestrzeni domowej, ale również zapamiętywać przemierzaną trasę. Na podobnej zasadzie działają winroboty, czyli roboty do mycia okien. Zamiast szczotek mają ściereczki z mikrofibry, a na szybach trzymają się dzięki specjalnym przyssawkom. Trudno wyobrazić sobie bardziej przydatne urządzenia do domu z dużymi powierzchniami przeszklonymi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także