FitnessNowy lek na odchudzanie – szansa dla otyłych?

Nowy lek na odchudzanie – szansa dla otyłych?

Naukowcy z Duke University odkryli lek, który pomaga zrzucić zbędne kilogramy dwukrotnie szybciej niż stosowany dotychczas orlistat. Nowy specyfik pomógł schudnąć tysiącom ludzi biorących udział w badaniach i jest nadzieją dla osób otyłych. Dietetycy ostrzegają jednak – cudowny lek na nadwagę nie istnieje, a takie środki farmakologiczne mogą powodować wiele skutków ubocznych!

Nowy lek na odchudzanie – szansa dla otyłych?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

11.04.2011 | aktual.: 11.04.2011 13:45

Naukowcy z Duke University odkryli lek, który pomaga zrzucić zbędne kilogramy dwukrotnie szybciej niż stosowany dotychczas orlistat. Nowy specyfik pomógł schudnąć tysiącom ludzi biorących udział w badaniach i jest nadzieją dla osób otyłych. Dietetycy ostrzegają jednak – cudowny lek na nadwagę nie istnieje, a takie środki farmakologiczne mogą powodować wiele skutków ubocznych!

Nowy lek o nazwie Qnexa to połączenie dwóch znanych składników: phentermine – pochodnej amfetaminy oraz topiramate, leku stosowanego w hamowaniu epilepsji, który jest powiązany z procesem zrzucania wagi.

Dane opublikowane w The Lancet potwierdzają skuteczność nowego leku w walce z otyłością. Badania wykonane na grupie 2500 otyłych Amerykanów, którzy dostawali nowy lek lub placebo dowodzą, iż Qnexa jest skuteczniejsza niż dotychczas stosowany orlistat. Dr Kishore Gadde, kierownik projektu , twierdzi na łamach The Daily Telegraph: - Mieszkanka phentermine i topiramate, wraz ze zmianą stylu życia, może być bardzo skutecznym lekiem na otyłość.

Nie wszyscy jednak podzielają entuzjazm badaczy ze Stanów Zjednoczonych. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków odmówiła zatwierdzenia Qnexy, zanim naukowcy nie zbiorą większej ilości danych. Warto zaznaczyć, iż phentermine, jeden ze składników, został w 2002 roku czasowo wycofany ze sprzedaży w Wielkiej Brytanii z powodu obawy przed tym, że może zwiększa ryzyko wystąpienia ataku serca. Topiramate natomiast łączony jest z defektami przy urodzeniu, problemami z pamięcią i zmianami nastroju.

- Stosowanie takich leków może nieść ze sobą bardzo negatywne konsekwencje zdrowotne – zaznacza Małgorzata Waleriańczyk, dietetyk z SetPoint Doradztwo Żywieniowe. – Pamiętajmy, że pigułki odchudzające oddziałują na nasz mózg! W efekcie możemy doświadczać wielu przykrych dolegliwości. Można wymienić chociażby bezsenność, stany niepokoju, nerwowość, drażliwość lub zmienność nastroju od euforii do depresji. Pigułki często wpływają również na układ krwionośny, podwyższając ciśnienie i tętno.

Możliwość wystąpienia efektów ubocznych potwierdzają również wyniki badań nad Qnexą. Nawet do 21 procent ludzi stosujących ten lek doznawało zawrotów głowy, obstrukcji, a niektórzy zgłaszali występowanie stanów lękowych lub depresji. Badań nad lekiem nie można więc zakończyć na tym etapie.

Liczba osób, które zmagają się z nadwagą, stale rośnie. Według obliczeń, jeżeli nic się nie zmieni, w 2020 roku 8 na 10 mężczyzn i 7 na 10 kobiet będzie miało zbyt wysoką wagę ciała!

Każdy, kto kiedykolwiek próbował stracić na wadze, wie, że to ciężkie zadanie. Większość kuracji kończy się efektem jo-jo, a często również obniżeniem nastroju. Co więcej, wiele z najnowszych „odkryć” dietetycznych, takich jak diety monoskładnikowe, może mieć tragiczne konsekwencje dla organizmu.

Czy warto ryzykować zdrowie dla szczupłej sylwetki i mimo wszystko sięgnąć po leki odchudzające? - Stosowanie takich pigułek ma sens jedynie wtedy, gdy pacjent musi szybko schudnąć, na przykład przed operacją – wyjaśnia ekspert Małgorzata Waleriańczyk z SetPoint Doradztwo Żywieniowe. – Na dłuższą metę taka kuracja nie ma sensu, szczególnie bez zmiany stylu życia. Jedyną skuteczną metodą na zyskanie szczupłej sylwetki, a co za tym idzie –zdrowia, jest rozsądna, dobrze zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Pigułki odchudzające powinno się więc stosować tylko z zalecenia lekarza, jeżeli jest to konieczne, np. przed zabiegiem medycznym. Niestety, znane są przypadki przepisywania takich leków bez medycznego uzasadnienia, ze względu na nalegania pacjenta.

(sr)

dietadietetykodchudzanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)