FitnessNowy lek przeciwbólowy spokrewniony z marihuaną

Nowy lek przeciwbólowy spokrewniony z marihuaną

Nowy lek spokrewniony z aktywnym składnikiem
marihuany może łagodzić ból. Nie wpływa na psychikę i nie
powoduje uzależnienia - informuje specjalistyczne pismo "Pain".

Nowy lek przeciwbólowy spokrewniony z marihuaną
Źródło zdjęć: © MWM

17.09.2008 | aktual.: 25.05.2010 19:01

Nowy lek spokrewniony z aktywnym składnikiem marihuany może łagodzić ból. Nie wpływa na psychikę i nie powoduje uzależnienia - informuje specjalistyczne pismo "Pain".

"Choć marihuana jest najbardziej znana jako nielegalny narkotyk popularny na imprezach młodzieżowych, ludzie od wieków stosowali ją w celach leczniczych. Królowa Wiktoria dodawała ją do herbaty, by złagodzić bóle miesiączkowe. A według osób cierpiących na różne choroby składniki marihuany mogą pomagać łagodzić ich objawy" - przypomina prowadzący najnowsze badania prof. Praveen Anand z Imperial College w Londynie.

Prace nad lekami przeciwbólowymi spokrewnionymi z aktywnym składnikiem marihuany, tetrahydrokanabinolem, trwają od wielu lat.

Dotychczas udało się dobrze udokumentować, że kanabinoidy mogą łagodzić ból poprzez wpływ na receptory kanabinoidowe CB1 obecne na komórkach nerwowych. Jednak, ze względu na ich występowanie w mózgu, zażywanie marihuany oraz spokrewnionych z nią leków przeciwbólowych może powodować niepożądane skutki, takie jak senność, uzależnienie czy objawy psychotyczne.

Naukowcy z Imperial College w Londynie wykazali teraz, że ból można łagodzić również działając na receptory kanabinoidowe CB2, obecne na obwodowych nerwach czuciowych, a nie na neuronach mózgu. Doświadczenia prowadzono na ludzkich nerwach czuciowych, w tym uszkodzonych nerwach od pacjentów z przewlekłym bólem, które hodowano w obecności leków działających na CB2.

Okazało się, że leki te hamują sygnały bólowe odbierane przez nerwy czuciowe i w związku z tym mogą łagodzić uczucie bólu.

"Wyniki naszych badań są bardzo obiecujące, wskazują bowiem, że można łagodzić ból działając na receptory CB2, co pozwoli uniknąć niepożądanego wpływu kanabinoidów na psychikę" - komentują autorzy pracy. Ich zdaniem, leki działające na CB2 mogą stać się dobrą alternatywą dla morfiny, która nieraz ma poważne działania uboczne, jak nudności, wymioty i grozi uzależnieniem. Znajdą one zastosowanie zarówno w leczeniu bólów przewlekłych, np. bólów stawów, jak i ostrych, np. bólów po operacji.

Obecnie planują oni przetestować leki działające na CB2 w grupie pacjentów z przewlekłym bólem.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (0)