Nowy sposób "naprawy" serca
Seria zastrzyków może skłonić komórki mięśnia sercowego, aby naprawiły uszkodzenia powstałe na skutek zawału - informuje pismo "Cell".
Seria zastrzyków może skłonić komórki mięśnia sercowego, aby naprawiły uszkodzenia powstałe na skutek zawału - informuje pismo "Cell".
Dojrzałe komórki mięśnia sercowego w normalnych warunkach nie potrafią się dzielić ani regenerować fragmentów tkanek, uszkodzonych przez chorobę. Jednak zespołowi naukowców z Children's Hospital w Bostonie udało się nakłonić komórki myszy i szczurów, aby znów się dzieliły, co daje nadzieję na zastosowanie takich metod do regenerowania uszkodzonych tkanek.
W porównaniu z wciąż za mało dopracowanym leczeniem za pomocą komórek macierzystych, metoda wydaje się być mniej obarczona ryzykiem efektów ubocznych. Teoretycznie można by ja zastosować w przypadku zawału i niewydolności serca oraz u dzieci z wrodzonymi wadami serca.
Główną rolę odgrywa czynnik wzrostu - neuregulina 1 (NRG1). Lekarze podawali ją myszom po zawale codziennie przez 12 tygodni w postaci zastrzyków do jamy otrzewnej, uzyskując wyraźną poprawę czynności serca. Jeszcze lepsze wyniki dało jednoczesne stymulowanie wytwarzania receptora komórkowego dla NRG1, zwanego ErbB4. Jednak zastosowanie metody u ludzi wymaga jeszcze dokładnego sprawdzenia, na ile jest ona bezpieczna. Wkrótce rozpoczną się eksperymenty na świniach, które mają dużo więcej wspólnego z człowiekiem niż gryzonie.