O czym warto pamiętać przygotowując ślub w święta?
Święta Bożego Narodzenia oraz okres świąteczny do Nowego Roku są - nie tylko zresztą w Polsce - czasem najchętniej wybieranym przez pary na zaręczyny. Zbliża się koniec roku, nadchodzi więc czas podsumowań, z drugiej strony rodzinnie nastraja świąteczna atmosfera, bo wyraźnie uświadamia, jak dobrze jest mieć bliską osobę i jak niedobrze być samotnym.
Święta Bożego Narodzenia oraz okres świąteczny do Nowego Roku są - nie tylko zresztą w Polsce - czasem najchętniej wybieranym przez pary na zaręczyny. Zbliża się koniec roku, nadchodzi więc czas podsumowań, z drugiej strony rodzinnie nastraja świąteczna atmosfera, bo wyraźnie uświadamia, jak dobrze jest mieć bliską osobę i jak niedobrze być samotnym. Krótko mówiąc: wszystko wkoło sprawia, że zakochani chętniej składają sobie obietnice, myślą o ślubie i świętują zaręczyny. Dla tych, którzy pragnęliby wyznaczyć termin ceremonii w rocznicę zaręczyn i wziąć ślub właśnie w święta, poniżej poradnik, o czym warto pamiętać.
Co wziąć pod uwagę... Ślub i wesele planuje się i przygotowuje już na kilka miesięcy wcześniej. I bardzo dobrze, bo - co należy po pierwsze brać pod uwagę - zorganizowanie ślubu i wesela tuż przed świętami może być trudne. Okres świąteczny jest bowiem czasem wypoczynku nie tylko dla klientów, ale i dla usługodawców, którzy pragną wszystkie zlecenia wykonać i firmy zamknąć przed Wigilią.
Dlatego pary, które zamierzają powiedzieć sakramentalne "tak" właśnie w tym czasie, muszą zadbać o wszystko z wyprzedzeniem. Planując i zamawiając wszystko wcześniej warto również pamiętać o drugiej istotnej kwestii, jaką jest pogoda - w zimie stanowiąca znaczne większe utrudnienie niż w innych porach roku. Śnieg czy ślizgawica może skutecznie utrudnić poruszanie się po drogach, może uniemożliwić nawet wyruszenie w drogę, gdy samochód zostanie zakopany w zaspie. Dlatego nie warto odkładać na ostatnią chwilę załatwienia kwestii istotnych - suknia, buty, dodatki, garnitur, samochód. Wszystkie najważniejsze sprawy muszą zostać domówione przed pierwszymi śniegami, które w Polsce utrudniają ruch już od połowy listopada.
Sposobem na poradzenie sobie z nieprzewidywalnością pogody tuż przed ceremonią jest zaplanowanie miejsca wesela w niewielkiej odległości od kościoła oraz zamówienie usług u pobliskich specjalistów, by nie zostać w dzień ślubu np. bez kateringu czy zespołu muzycznego - bo znalezienie zastępstwa w czasie świąt będzie prawdziwym cudem...
I o czym nie zapomnieć? Zaplanowanie świątecznego ślubu wiąże się z kilkoma dodatkowymi kwestiami - niektóre stanowią zaletę ceremonii świątecznej, inne są jej wadą. Warto zadbać o świąteczną dekorację sali weselnej, o rozesłanie odpowiednich, nawiązujących do świąt zaproszeń na ceremonię, warto pamiętać o menu, które kojarzyć się będzie z tradycyjnymi daniami świątecznymi, można też pomyśleć o dodaniu świątecznych elementów do stroju panny młodej...
Wszystko to jednak, choć ważne, nie powinno narzeczonym przesłonić tego, co w przygotowaniach najważniejsze: samych świąt oraz samych narzeczonych. Jakkolwiek bowiem ważne jest przygotowanie ślubu w tych wszystkich drobnych szczegółach, które tak zaprzątają uwagę przyszłych panien młodych, nie należy zapominać, że najważniejsza nie jest wcale ani suknia ślubna ani piękna sala weselna (jeśli bardzo zależy wam na dopięciu wszystkich drobiazgów - poproście o pomoc najbliższych, znajomych, przyjaciół - na pewno się postarają).
Najważniejsza jest bowiem atmosfera wydarzenia - to, że ślub brany jest właśnie z ukochaną osobą oraz właśnie w Boże Narodzenie. Ku pamięci zatem: trzecią i najistotniejszą kwestią jest, by zadbać o siebie od strony niematerialnej, ale duchowej - to właśnie o nią chodzi w te Święta! Warto skorzystać więc z okresu Adwentu, by się nieco wyciszyć, wypocząć i wreszcie nacieszyć tym, że wkrótce - razem z ukochaną osobą - zaczniecie nowe życie!
(bb)