O tym trzeba pamiętać myjąc okna zimą. Unikniesz poważnych konsekwencji

Dla wielu osób nieodłącznym elementem związanym z przedświątecznymi porządkami jest umycie okien. Niestety zimą to zadanie jest nieco utrudnione i warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą zrobić to sprawnie i uniknąć poważniejszych konsekwencji.

Planując mycie okien zimą, warto pamiętać o kilku kwestiach
Planując mycie okien zimą, warto pamiętać o kilku kwestiach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

17.12.2022 | aktual.: 17.12.2022 10:39

Dla wielu osób mycie okien nie jest ulubionym domowym zajęciem, wymaga sporo pracy i wysiłku, a efekty nie zawsze są w pełni zadowalające przez m.in. niedociągnięcia i pozostające na szybach smugi. Niestety, mimo niedogodności, co pewien czas trzeba to zrobić.

O ile wiosną czy latem nie ma specjalnie problemu z tym, aby okna umyć, zimą warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby cały proces przeszedł sprawnie i nie pociągnął za sobą poważniejszych konsekwencji, jak np. zniszczona szyba.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mycie okien zimą. O tym musisz pamiętać

Sporo osób zastanawia się, czy w ogóle można myć okna zimą. Obawy są jak najbardziej uzasadnione, ponieważ o tej porze roku szczególnie powinno się zwracać uwagę na prognozę pogody i wybrać taki dzień, w którym nie będzie mrozu a termometry będą wskazywać temperaturę powyżej zera.

Mycie okien podczas minusowych temperatur może spowodować nie tylko zamarzanie wody i środków czystości na szybach czy wychłodzenie mieszkania. Konsekwencje mogą być poważniejsze, a należą do nich m.in. pękanie szyb czy uszkodzenie uszczelek, przez co okna mogą przestać zapewniać odpowiednią termoizolację. Nie powinno się także zabierać za czyszczenie okien ani w zbyt silnym słońcu, ani podczas opadów deszczu czy śniegu. Najlepiej robić to w pochmurny dzień, gdy za oknem zapanuje delikatna odwilż.

Jak skutecznie umyć okna zimą? Kilka przydatnych wskazówek

Jeśli już uda się zaplanować mycie okien przy odpowiedniej temperaturze, należy pamiętać o kilku zasadach, które nie tylko pomogą przeprowadzić proces sprawnie, ale i bezpiecznie dla szyb. Przede wszystkim zimą nie powinno się używać do mycia ciepłej wody, która nie tylko zdecydowanie szybciej zamarza, ale może spowodować uszkodzenia, a nawet pęknięcia.

Cały proces najlepiej zacząć od ramy okiennej, a po przemyciu, dokładnie wytrzeć ją do sucha. Szczególnie zimą warto zastosować odpowiedni płyn do umycia szyb np. zawierający alkohol, który dodatkowo spowolni zamarzanie. Nie wolno go jednak stosować na ramy okienne, ponieważ o ile doskonale radzi sobie z usuwaniem tłustych zabrudzeń, może uszkodzić uszczelki.

Dodatkowo, cały proces należy starać się przeprowadzić sprawnie, aby środki czystości i woda nie pozostawały na szybach zbyt długo. Do szybkiego usunięcia wody można wykorzystać specjalną, gumową ściągaczkę, a na koniec przetrzeć okna ściereczką z mikrofibry, aby usunąć ewentualne smugi i upewnić się, że szyby i ramy są całkowicie suche.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)