Obgryzanie paznokci - jak przestać, dlaczego warto i jak zapuścić paznokcie?
Obgryzanie paznokci (onychofagia) to zmora zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, których trudniej oduczyć tego nawyku. Istnieją jednak sposoby walki z onychofagią. Sprawdziliśmy również, co zrobić, by nieestetycznie wyglądające paznokcie szybciej rosły.
Obgryzanie paznokci — główne przyczyny
Obgryzione paznokcie prezentują się nieestetycznie, jednak osobom, które mają ten nawyk trudno nad nim zapanować. Tym bardziej że główną przyczyną jest silny stres oraz lęk przed określonymi sytuacjami (np. rozmową o pracę).
Obgryzanie paznokci dotyka dzieci ok. 10 roku życia. W okresie dojrzewania może się nasilać, a następnie zanika. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Dorośli również obgryzają paznokcie, ponieważ nie potrafią rozładować napięcia.
Onychofagia rozluźnia, jest także odpowiedzialna za uczucie sytości oraz szczęście. Nuda również sprzyja obgryzaniu paznokci. Poza tym ten nawyk częściej występuje w przypadku mężczyzn niż kobiet.
Niedobór żelaza czy miedzi jest również jedną z przyczyn obgryzania paznokci, jednak psychika odgrywa największą rolę.
Niska samoocena, konflikty w pracy czy z bliskimi mają znaczący wpływ na nasilenie się objawów w miejscach publicznych, a osoby, które obgryzają paznokcie, mogą być nawet nieświadome problemu, z którym trzeba bezwzględnie walczyć.
Obgryzanie paznokci — skutki
Choć wydawałoby się, że jedynym skutkiem obgryzania paznokci są nieestetycznie wyglądające paznokcie, to problem jest o wiele poważniejszy. Przede wszystkim onychofagia prowadzi do wad zgryzu, a także ścierania się zębów oraz zmian ich położenia.
Ponadto pod płytką paznokcia gromadzą się drobnoustroje, które podczas obgryzania dostają się do wnętrza organizmu, prowadząc tym samym do infekcji bakteryjnych dróg moczowych.
Obgryzanie paznokci ma również ogromny wpływ na palce. Skutkiem wieloletniej onychofagii jest deformacja paznokci, odsłonięcie opuszków, a w konsekwencji — utrata paliczków.
Sposoby na obgryzanie paznokcie
Jednym ze sposobów walki z niebezpiecznym uzależniającym nawykiem jest próba odpowiedzi na pytanie: "dlaczego obgryzam paznokcie?", a następnie zminimalizowanie nawyku poprzez żucie gumy, jedzenie orzechów czy suszonych owoców.
Jeśli stres jest bardzo silny, można trzymać w ręku gumową piłeczkę lub inny przedmiot (np. ołówek), który będziemy obracać w dłoniach. Przede wszystkim musimy nauczyć się kontrolować bodźce.
Warto również skracać maksymalnie paznokcie (w przypadku chłopców i mężczyzn) lub obwiązywać palce bandażem.
Dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które nie mogą się pozbyć nawyku, jest manicure hybrydowy. Nie tylko niwelujemy problem, ale również paznokcie są zadbane.
Wejdź na WP radarOkazji i znajdź kosmetyki do manicure i pedicure dla siebie.
Ponadto w aptece można kupić tzw. gorzkie paluszki będące specjalnymi preparatami o gorzkim smaku, które zniechęcają do obgryzania.
Jak zapuścić paznokcie po obgryzaniu?
Jeśli obgryzanie paznokci przez wiele lat zdecydowanie wpłynęło na kształt oraz kolor płytki, należy rozpocząć pielęgnację od częstego piłowania, a także skracania paznokci.
Warto również nakładać na słabe paznokcie specjalną odżywkę do paznokci utwardzającą i odżywiającą płytkę. Dieta bogata w składniki takie jak cynk czy wapń również pomogą w walce o piękne paznokcie.