Obsadź działkę. Kleszcze uciekną w popłochu
Niebezpieczne pasożyty stanowią poważne zagrożenie, ponieważ przenoszą wiele ciężkich chorób. Musimy stale się przed nimi chronić, zwłaszcza odkąd sezon na kleszcza trwa praktycznie cały rok. Oto kilka naturalnych repelentów.
24.04.2024 | aktual.: 24.04.2024 21:58
Kleszcze są na tyle drobne, że trudno je w porę dostrzec na ciele czy ubraniu, nie czuć też ich ukąszenia – ich ślina zawiera miejscowy środek znieczulający. Zwykle dopiero na widok charakterystycznego rumienia zdajemy sobie sprawę z tego, że staliśmy się ofiarą. A wtedy jest już za późno, bo kleszcz zdążył się dobrze wgryźć i posilić.
Kleszcze żywią się krwią ludzi i zwierząt, przy okazji roznosząc groźne choroby: kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę czy anaplazmozę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak odstraszyć kleszcze? Pomoże bylica piołun
Niebezpieczne pasożyty dobrze czują się w coraz cieplejszym klimacie. Są aktywne znacznie dłużej niż kiedyś - aż do późnej jesieni albo i przez całą zimę. Dlatego warto chronić swoje otoczenie, sadząc w ogrodzie rośliny, które są naturalnymi środkami odstraszającymi uparte pajęczaki.
Jedną z nich jest bylica piołun, która może się też przydać w domu z uwagi na swoje właściwości zdrowotne. To roślina o charakterystycznym gorzkim smaku, której napar jest zalecany w przypadku dolegliwości trawiennych, takich jak niestrawność czy zgaga. Wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwskurczowe. Piołunu nie znoszą kleszcze, które unikają tej rośliny jak ognia.
Aromatyczny rozmaryn. Nie dla kleszczy!
Obecnie bardzo modne jest zakładanie miniogródków ziołowych, dzięki którym najlepsze – bo świeże! – przyprawy możemy zawsze mieć pod ręką. Zioła można hodować w ogrodzie albo nawet na balkonie. Ich obecność przynosi ze sobą dodatkową korzyść, bo wielu z nich nie tolerują kleszcze – mięta, czosnek czy rozmaryn skutecznie je odstraszą.
Rozmaryn charakteryzuje się niezwykłym aromatem, który będzie znakomitym uzupełnieniem wielu potraw, szczególnie kuchni śródziemnomorskiej. Podkreśla też smak pieczonych mięs czy dań z grilla. Zioło wzmacnia odporność, wykazuje właściwości bakteriobójcze oraz skutecznie zniechęca kleszcze. Nie znoszą olejku eterycznego zawartego w rozmarynie, dlatego warto się nim nacierać, wychodząc na spacer do lasu.
Zobacz także
Ruta i wrotycz. Najlepsze repelenty
Ruta ma szerokie zastosowanie w tradycyjnej medycynie: zwalcza pasożyty układu trawiennego, obniża ciśnienie krwi i poprawia krążenie obwodowe. Wykazuje również działanie uspokajające w sytuacjach podwyższonego napięcia czy długotrwałego stresu i zmęczenia. Charakteryzuje się gorzkim smakiem oraz bardzo intensywnym zapachem, którego nie tolerują kleszcze.
W ogrodzie warto też posadzić wrotycz, chociaż w tym przypadku lepiej samemu go nie stosować w celach leczniczych. To roślina trująca z uwagi na wysoką zawartość tujonu, może być używana tylko jako preparat na skórę. Wrotycz bardzo skutecznie odstrasza mchy, komary i kleszcze, które na pewno nie rozgoszczą się na naszej posesji.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!