Odchudzanie w ciąży źle wpływa na dziecko
Zmniejszenie ilości pożywienia spożywanego na wczesnych etapach ciąży upośledza rozwój mózgu płodu - wykazali naukowcy z University of Texas Health Science Center (USA) w badaniach prowadzonych na pawianach. Informację podaje serwis internetowy Eurekalert.
20.01.2011 | aktual.: 14.09.2011 11:06
Zmniejszenie ilości pożywienia spożywanego na wczesnych etapach ciąży upośledza rozwój mózgu płodu - wykazali naukowcy z University of Texas Health Science Center (USA) w badaniach prowadzonych na pawianach. Pierwsza połowa ciąży to krytyczny czas, kiedy powstaje wiele neuronów i towarzyszących im komórek w mózgu. Informację podaje serwis internetowy Eurekalert.
Badacze zaobserwowali, że ograniczenie diety samic pawianów w pierwszej połowie ciąży o 30 proc. prowadzi do zmniejszenia powstawania połączeń między komórkami, ograniczenia liczby podziałów komórek i stężenia czynników wzrostu w ciele rozwijającego się płodu.
Peter Nathanielsz dyrektor Center for Pregnancy and Newborn Research w Health Science Center School of Medicine wraz ze współpracownikami z Southwest Foundation for Biomedical Research (SFBR) w San Antonio i z Friedrich Schiller University w Niemczech badał dwie grupy ciężarnych samic pawianów.
Jedna z grup jadła przez pierwszą połowę ciąży tyle, ile chciała. Druga grupa samic była na diecie uboższej o 30 proc. - co według autorów pracy odpowiada poziomowi odżywiania większości przyszłych mam w krajach zachodnich.
Naukowcy stwierdzili, że jakość i ilość pożywienia przyjmowanego w trakcie ciąży wpływa na mózg płodu zarówno na poziomie komórkowym, jak i molekularnym. Odkryli, że w wyniku ograniczenia diety dochodzi do rozregulowania aktywności setek genów, w tym kluczowych regulatorów wzrostu i różnicowania komórek, co wskazuje, że odżywianie matki odgrywa ogromną rolę podczas rozwoju płodu poprzez wpływ na regulację podstawowych mechanizmów życia komórek. Jednocześnie - jak podkreślają autorzy pracy - wyniki ich badań wskazują, że nawet niewielkie ograniczenie diety znacząco wpływa na rozwój płodu. Ma to olbrzymie znaczenie m.in. w przypadku ciąż nastolatek, których dzieci są częściowo pozbawione składników odżywczych, ponieważ organizm musi zapewniać je ciągle rosnącym i rozwijającym się mamom; w ciążach kobiet dojrzałych (w ostatnich latach okresu reprodukcyjnego), u których tętnice są bardziej sztywne niż u młodych kobiet co powoduje, że do płodu trafia mniej krwi razem ze składnikami odżywczymi oraz dla ciężarnych
cierpiących np. na duże nadciśnienie obniżające prawidłowe działanie łożyska, a tym samym odżywianie płodu.
Naukowcy przekonują też, że skutki ubogiej diety ciężarnych kobiet mają wpływ na całe życie maluchów i mogą się najprawdopodobniej przyczyniać do późniejszych problemów poznawczych i behawioralnych dzieci. Poza tym, w trakcie rozwoju płodowego zyskujemy podatność lub odporność m.in. na cukrzycę, otyłość czy choroby serca.
(PAP/ma)