Okrutna migrena
Jak okrutną chorobą jest migrena wie tylko ten, kto na nią cierpiał. Większość migrenowców to kobiety, mężczyźni rzadziej cierpią na tę dolegliwość. Często ma podłoże emocjonalne, jednak w większości przypadków trudno sprecyzować, jakie są jej prawdziwe przyczyny. Dlatego tak trudno z nią walczyć.
Jak okrutną chorobą jest migrena wie tylko ten, kto na nią cierpiał. Większość migrenowców to kobiety, mężczyźni rzadziej cierpią na tę dolegliwość. Często ma podłoże emocjonalne, jednak w większości przypadków trudno sprecyzować, jakie są jej prawdziwe przyczyny. Dlatego tak trudno z nią walczyć.
Migrena wciąż uważana jest za wymówkę od pracy, obowiązków. Dla tych, którzy nie znają potwornego bólu, często połączonego z wymiotami lub mdłościami, który nie pozwala normalnie funkcjonować, jest wyłącznie zwykłą dolegliwością. Tymczasem migrena jest o wiele poważniejszym problemem.
W czasie najgorszych ataków cierpiący na migrenę nie potrafią normalnie żyć. Migrena to nie tylko ból, ale również problemy ze snem, wzrokiem ( niektórzy skarżą się na tzw. ”mroczki” przed oczami, innym wzrok słabnie do tego stopnia, że nie rozpoznają liter ), często łączy się z kłopotami żołądkowymi, przede wszystkim wymiotami, ale także bólem i niestrawnością. Niektórzy nawet mdleją z bólu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Można wyróżnić dwa typu migren, jeden z nich, to migrena pospolita, bez aury. Dopada nagle, jej objawy to głównie ból i często wymioty. Drugim typem jest migrena z aurą. Chory doskonale wie, kiedy nastąpi atak. Wcześniej czuje, że słabnie wzrok, ma kłopoty z zaśnięciem, często odczuwa bezpodstawną złość lub lęk.
Migrena to ból całej głowy bądź tylko fragmentu. Często jest odczuwalna głęboko, za oczami. Ból może występować tylko z jednej strony głowy. Niektórzy mają ataki raz lub dwa razy w miesiącu i trwają one kilka dni, inni cierpią na nie częściej, niektórych dopadają raz na kilka miesięcy, ale potrafią trwać nawet tydzień.
Atak uniemożliwia pracę, jest przyczyną ogromnych problemów z koncentracją, zabiera radość życia, utrudnia normalne funkcjonowanie. I bardzo trudno sobie z nim poradzić. Środki farmakologiczne nie na wszystkich działają. Dlatego wiele osób próbuje walczyć z migreną w sposób niefarmakologiczny i często to daje o wiele lepsze efekty niż przyjmowanie kolejnych dawek leków.
Większość cierpiących na migrenę potrafi rozpoznać czynniki, które powodują ból. Dlatego warto prowadzić dziennik, żeby zapisywać, co przyczynia się do ataku. łatwiej wtedy eliminować te prowokujące migrenę czynniki z życia.
Bardzo ważna jest dieta, gdyż różnego rodzaju produkty spożywcze mają ogromny wpływ na ataki migrenowe. Osoby, które cierpią na migrenę powinny unikać jedzenia w nadmiernej ilości, a gdy czują, że zbliża się atak należy odstawić całkowicie:
żółte, tłuste sery, czerwone wino, kofeinę, czekoladę. Na niektórych źle wpływają także owoce cytrusowe. Papierosy również wzmagają ataki, dlatego należy je całkowicie wyeliminować.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Wszelkie ostre potrawy, jak i zapachy również mogą prowokować ataki. Dlatego należy ich unikać w miarę możliwości. Warto wprowadzić do swojej diety ryby, które mają łagodne działanie przeciwzapalne i pomagają przeciwdziałać atakom.
Czynnikiem bardzo negatywnie wpływającym na cierpiących na migrenę jest stres i brak snu. Dlatego warto dbać o regularny tryb życia i unikać stresujących sytuacji, na ile jest to możliwe. Czasami, w czasie ataku może pomóc herbata z melisy bądź szałwi albo ziołowe tabletki uspokajające. Migrenowcy powinni aktywnie uprawiać sport, dbać o zdrową dietę i regularny tryb życia. Doskonale działa joga.
W czasie napadu większości osobom przeszkadza światło i hałas. Dlatego należy zasłonić okna i wyeliminować dźwięki dochodzące z zewnątrz. Jednak nie wolno ograniczać dopływu świeżego powietrza.
Polecana jest także akupresura i masaż. W czasie ataku warto poprosić kogoś, aby dokładnie rozmasował kark. Pomagać mogą także ciepłe okłady na kark, które rozszerzą naczynia krwionośne. Innym pomagają z kolei zimne okłady na skronie. Wielu osobom pomaga herbata bądź ciepła woda z dodatkiem imbiru, według niektórych świetnie działa na migrenę kawa z dodatkiem cytryny.
Warto, bez względu na wiek i jak długo trwają już ataki, wybrać się do neurologa, który zleci odpowiednie badania i pomoże w doborze leków, może skierować na gimnastykę lub polecić masaże. Ból głowy może być też oznaką poważniejszej choroby, dlatego nie wolno go lekceważyć.