Olej tamanu - niezastąpiony w walce z trądzikiem. Jak stosować?
Olej tamanu sprawdza się w walce z trądzikiem. Można go stosować również na blizny, suchą skórę po depilacji oraz jako kosmetyk gojący na tatuaże. Co warto wiedzieć o oleju z tamanu? Jaki jest skład tej drogocennej substancji? Podpowiadamy, jak stosować olej tamanu.
01.07.2018 | aktual.: 02.08.2018 12:33
Olej tamanu — charakterystyka
Taman to drzewo rosnące w Azji w rejonach południowych i wschodnich. Osiąga do 35 metrów wysokości i kwitnie dwa razy w roku. Olejek z nasion drzewa nazywanego również gumiakiem suszy się przez dwa miesiące, a następnie tłoczy się na zimno. W wyniku tego procesu nie traci właściwości prozdrowotnych.
Intensywny zapach oraz kolor (karmelowy lub zielony) to cechy charakterystyczne oleju tamanu początkowo wykorzystywanego do leczenia trądu w rejonach Polinezji.
Olej tamanu (foraha) w nomenklaturze INCI występuje pod nazwą Callophyllum Inophyllum (Tamanu) Oil.
Olej tamanu — właściwości
Olej tamanu został przebadany przez naukowców, którzy potwierdzili jego prozdrowotne właściwości przyspieszające gojenie blizn oraz pozytywny wpływ na redukcję zmian trądzikowych.
W składzie oleju z tamanu znajdziemy przede wszystkim aktywne substancje, w tym kwasy tłuszczowe nienasycone — kwas kalofillowy i kalofilloidynę. Działają przeciwbakteryjnie, zmniejszając stan zapalny.
Ponadto olejek z tamanu jest źródłem kwasu linolowego oraz kwasu oleinowego polecanego osobom posiadającym cerę tłustą lub cerę suchą.
Olej tamanu na trądzik
Olej tamanu łagodzi stany zapalne, w tym pryszcze i krosty. Stosując go regularnie, możemy pozbyć się zaskórników i niewielkich wykwitów. Silnie działający olej z tamanu pomaga również w walce z łuszczycą.
Na WP radarOkazji znajdziesz też kremy, sera, maseczki oraz wiele innych kosmetyków do twarzy i nie tylko.
Olej tamanu możemy nakładać bezpośrednio na twarz. Jest też dobrym zamiennikiem toniku do twarzy.
Olej tamanu na zmarszczki
Olej tamanu opóźnia proces fotostarzenia się skóry. Wiąże kolagen, przez co pomaga uelastycznić skórę. Obecność kwasu oleinowego i linolowego sprawia, że cera ma ładniejszy koloryt. Jest również odpowiednio nawilżona.
Kilka kropel oleju z nasion tamanu rozgrzewamy w dłoni, a następnie wklepujemy delikatnie opuszkami palców w twarz, szyję oraz dekolt.
Substancję możemy również dodać do kremu na noc, dodając go do kosmetyku bezpośrednio przed nałożeniem na twarz.
Olej tamanu na rozstępy i blizny
Olej tamanu zmniejsza widoczność blizn, ponieważ pobudza regenerację komórek. Blizny są wygładzone i mniejsze, jednak aby osiągnąć taki efekt, należy stosować zimnotłoczony olej z tamanu codziennie.
Nanosimy go delikatnymi kulistymi ruchami bezpośrednio na bliznę. Olej z tamanu możemy dodać również do balsamu do ciała lub mleczka do ciała, masując brzuch oraz uda. Rozstępy będą mniej widoczne.
Olej tamanu — cena i sposób przechowywania
Koszt zimnotłoczonego oleju z tamanu jest stosunkowo wysoki, ponieważ na jeden kilogram oleju przypada 20 kilogramów pestek. Z tego względu za 50 ml możemy zapłacić ok. 40 złotych.
Olej tamanu powinien być przechowywany w zacienionym pomieszczeniu. Olej z tamanu powinien mieć stężenie na poziomie 5-50 %.