UrodaRozstępy na udach – zapobieganie i usuwanie rozstępów

Rozstępy na udach – zapobieganie i usuwanie rozstępów

Rozstępy na udach – zapobieganie i usuwanie rozstępów
Źródło zdjęć: © Fotolia
27.06.2018 23:40, aktualizacja: 02.08.2018 11:09

Rozstępy to nieestetyczne blizny na pośladkach, brzuchu czy udach. Powstają, gdy skóra się rozciąga, ale jest niedostatecznie elastyczna. Rozstępom pomogą zapobiec zabiegi kosmetyczne i odpowiednia dieta. Usuwanie nastąpi jednak jedynie w gabinecie dermatologicznym.

Skąd się biorą rozstępy?

Rozstępy to blizny na skórze, które powstały wskutek zerwania jej struktury. Szybkie rozciąganie skóry, w której produkcja kolagenu i elastyny przebiega powoli, sprawia, że powstają bruzdy, które następnie przeobrażają się w nieestetyczne blizny. Najczęściej rozstępy pojawiają się na udach, brzuchu, piersiach i pośladkach, u mężczyzn również na plecach i ramionach.

Przyczyn powstawania rozstępów na udach jest kilka. Najważniejsze z nich to:

  • nagła zmiana wagi, najczęściej przytycie,
  • kuracja hormonalna,
  • ciąża,
  • otyłość,
  • szybki wzrost w okresie dojrzewania.

Dieta na rozstępy

Sposobem na zapobieganie rozstępom jest odpowiednia dieta. Powinna być przede wszystkim bogata w witaminę K. Zawierają ją między innymi liściaste warzywa zielone, pomidory, produkty nabiałowe i wątróbka. W diecie profilaktycznej na rozstępy powinny znaleźć się orzechy, owoce morza, pestki dyni i kiełki, które są cennym źródłem cynku wpływającego na sprężystość skóry.

Elastyczna skóra pełna blasku to również zasługa odpowiedniego nawodnienia organizmu. Chcąc uniknąć powstawania rozstępów na udach czy brzuchu, należy pić jej przynajmniej 2 litry dziennie (8 szklanek). Nawadnianie jest niezwykle ważne również, gdy widać już pierwsze rozstępy na skórze.

Zapobieganie powstawaniu rozstępów

Jak w każdym przypadku rozstępom lepiej zapobiegać, niż je leczyć. Dlatego warto włączyć do codziennej rutyny kilka czynności, które wykonywane regularnie mogą pomóc zapobiec powstawaniu rozstępów na udach, pośladkach czy brzuchu.

Pierwszym sposobem jest działanie na skórę zmianą temperatury podczas codziennego prysznica. Skóra w kontakcie z zimną, a następnie gorącą wodą zaczyna lepiej pracować, a tym samym szybciej produkować kolagen, który wpływa na jej jędrność. Podczas kąpieli warto również wykonywać systematycznie masaż szczotką do ciała z włosia, a także peeling kawowy rozprowadzany szorstką szczotką.

Duży wybór peelingów do ciała znajdziesz teraz na WP radarOkazji.

Ważne w zapobieganiu rozstępom jest również nawilżanie skóry kremami i balasami bogatymi w olejki i witaminy. Nie bez znaczenia pozostanie ruch – im więcej się ruszamy, tym skóra i całe ciało stają się jędrniejsze.

Usuwanie rozstępów

Gdy rozstępy na udach czy brzuchu już się pojawią, jedynym wyjściem może okazać się jeden z zabiegów gabinetowych:

  • karboksyterapia, czyli wstrzykiwanie w skórę dwutlenku węgla i rozszerza naczynia krwionośne, a co za tym idzie, stymuluje komórki do odbudowy; kuracja wymaga od 8 do 12 zabiegów,
  • laserowe usuwanie rozstępów, poprzez redukcję zrogowaciałego naskórka,
  • peeling chemiczny (działa podobnie jak laser), stymuluje produkcję elastyny i kolagenu,
  • mezoterapia – wstrzykiwanie mikstur witaminowych w uszkodzone struktury skóry,
  • mikrodermabrazja, czyli ścieranie naskórka na rzecz odbudowy skóry.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także