Ołena Zełenska dziękuje za wsparcie. Szczególnie chwali Polaków

Ołena Zełenska, pierwsza dama Ukrainy, regularnie zabiera głos w mediach społecznościowych, relacjonując sytuację w kraju ogarniętym wojną. Tym razem postanowiła podziękować za międzynarodowe wsparcie, które otrzymują Ukraińcy. Szczególnie odniosła się do postawy Polaków.

Ołena Zełenska podziękowała Polakom za pomoc dla uchodźców
Ołena Zełenska podziękowała Polakom za pomoc dla uchodźców
Źródło zdjęć: © GETTY, Twitter | Future Publishing, Ukrinform, Yevhen Kotenko

Prezydent Ukrainy Wołodimir Zełenski podczas wojny w Ukrainie codziennie publikuje nagrania, w których przemawia zarówno do swoich rodaków, jak i apeluje do ludzi z zagranicy o wsparcie. Podobnie zachowuje się jego małżonka, Ołena Zełenska, która regularnie zabiera głos w swoich mediach społecznościowych.

Pierwsza dama dodaje otuchy walczącym i uciekającym z kraju Ukraińcom, dziękuje osobom z innych państw za zaangażowanie i opisuje, co się dzieje w państwie. Ostatnio napisała także list otwarty do przedstawicieli mediów, w którym szczegółowo zrelacjonowała sytuację wojny w Ukrainie.

Ołena Zełenska dziękuje Polakom za pomoc uchodźcom

Tym razem pierwsza dama Ukrainy podziękowała za pomoc, która kierowana jest do uchodźców i uchodźczyń. Podkreśliła zwłaszcza zaangażowanie Polek i Polaków we wsparcie. Opublikowała m. in. słynne zdjęcie wózków pozostawionych na peronie w Przemyślu, autorstwa Francesco Malavolty. "Polki zostawiają je Ukrainkom, bo wiedzą, że przekraczały granicę tylko z walizką i dzieckiem" - wyjaśniła Zełenska.

"Kanapki? Woda? - słyszą już na granicy zmęczeni Ukraińcy. Polscy wolontariusze dyżurują przez całą dobę z jedzeniem, ubraniami i lekarstwami, aby ich nakarmić i ogrzać. Polska ma największą liczbę ukraińskich uchodźców – ponad milion" - napisała pierwsza dama.

"Nie tak Ukraina wyobrażała sobie swoją integrację z Europą"

Ołena Zełenska podziękowała także mieszkańcom innych państw sąsiadującym z Ukrainą. Jak pisze, kraje te "pokazały się nie tylko jako sąsiedzi na granicy, ale jako prawdziwie braterskie narody". Zaznacza, że granice z nimi natychmiast zostały otwarte dla osób uciekających przed wojną, stworzono bazy, dzięki którym uchodźcy i uchodźczynie mogą znaleźć mieszkanie i pomoc medyczną lub prawną, przyjmują dzieci do przedszkoli i szkół.

Pierwsza dama skierowała swoje podziękowania nie tylko do sąsiadów Ukrainy. "Cała Unia Europejska jest otwarta na Ukrainę – wszystkie jej kraje przyznają status ochrony czasowej z prawem do mieszkania, pracy i nauki w nich" - napisała. Wymienia państwa, w których wprowadzono bezpłatną komunikację dla Ukraińców - stało się tak "w Austrii, Belgii, Holandii, Francji, Czechach, Niemczech, Estonii, Łotwie i Litwie". "Wolontariusze pracują przez całą dobę w dziesiątkach krajów - zakwaterowują, dokarmiają, zbierają pomoc" - podkreśla.

"Dziękuję za przyjęcie Ukraińców jako swoich. Oczywiście nie tak Ukraina wyobrażała sobie swoją integrację z Europą… Ale ogrzani i uratowani, na pewno wrócą do domu. Z waszym ciepłem w waszych sercach" - zakończyła swój wpis.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie