Ołena Zełenska w ukraińskim "Vogue". 90 proc. Ukraińców cierpi na zaburzenia lękowe

Ołena Zełenska w ukraińskim "Vogue". 90 proc. Ukraińców cierpi na zaburzenia lękowe

Ołena Zełenska w poruszającym wywiadzie dla ukraińskiego "Vogue"
Ołena Zełenska w poruszającym wywiadzie dla ukraińskiego "Vogue"
Źródło zdjęć: © Getty Images | Stephen McCarthy
Agnieszka Woźniak
18.04.2023 15:24, aktualizacja: 18.04.2023 21:52

- Kluczem, by nie popaść w depresję i rozpacz, jest działanie - mówi Ołena Zełenska w wywiadzie dla ukraińskiej edycji "Vogue". Poruszyła w nim m.in. problem złej kondycji psychicznej Ukraińców. To pierwsze wydanie czasopisma od momentu wybuchu wojny.

Kwietniowa edycja magazynu "Vogue" poświęcona jest Ukraińcom i ich bohaterskiemu oporowi. Główną bohaterką jest w nim Ołena Zełenska. W wywiadzie opowiedziała o tym, jak wspierać się w tej walce. Podkreśliła, że każdy powinien zadbać przede wszystkim o własne zdrowie psychiczne.

Zełenska o zdrowiu psychicznym i samopomocy

Ponad 90 proc. Ukraińców w ostatnim czasie miało przynajmniej jeden z objawów typowych dla zaburzeń lękowych.

- Wyobraźcie sobie: to dziewięć na dziesięć osób. Spotykamy je wszędzie: w pracy, w sklepie, w okopie. Na zewnątrz to ludzie dojrzali, zrównoważeni, odważni. Wewnątrz pełni traum i potrzebujący pomocy. Jednocześnie jedna trzecia Ukraińców bagatelizuje swoje problemy psychiczne, zakładając, że to niestosowne w czasie wojny. Myślą - nie mam prawa narzekać. Z kolei 66 proc. chciałoby zwrócić się do kogoś o pomoc, ale nie wiedzą, od czego zacząć - mówiła pierwsza dama.

Dodała, że mówienie o problemach to oznaka dojrzałości i odpowiedzialności. - Mówienie, że masz trudności, nie jest słabością, to odpowiedzialność. Za siebie i za kraj - wspomniała Zełenska

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Małżonka prezydenta Ukrainy opowiedziała też o Ogólnoukraińskim Programie Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest uczynienie opieki psychologicznej tak samo dostępnej i powszechnej jak tej medycznej.

Program obejmuje szkolenia lekarzy, ratowników i pracowników firm w zakresie umiejętności udzielania pomocy psychologicznej. Pierwsza dama podkreśliła, że ​​niezwykle ważne jest, aby wszyscy Ukraińcy poznali techniki samopomocy i uczynili z tego codzienny nawyk. Przygotowano w tym celu specjalną kampanię informacyjną.

Ołena Zełenska na liście najbardziej wpływowych ludzi

Ołena Zełenska znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi tygodnika "Time". Lista ta jest publikowana od 1999 r. W ubiegłym roku znalazł się na niej prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

"Ołena Zełenska nie spodziewała się, że zostanie wojowniczką narodu ukraińskiego, ale odważnie stawiła czoła temu wyzwaniu. Mogła zabrać swoją rodzinę i uciec. (...) Ale została, bo wolność i demokracja potrzebują obrońców. Została, aby pokazać światu, że serce i nadzieja mogą sprawić, że nawet największy tyran wyda się mały. Została dla swoich dzieci - dla ich przyszłości i przyszłości wszystkich Ukraińców" - napisała na łamach "Time" o Zełenskiej pierwsza dama USA.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!