Wzrost zachorowań na raka. Lekarze wskazali dwie grupy wiekowe
02.08.2024 13:28, aktual.: 02.08.2024 13:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Najnowsze badania pokazują, że pokolenia X oraz milenialsi mogą częściej chorować na raka. Według raportu opublikowanego na łamach "The Lancet Public Health" starsze roczniki mają niższe ryzyko zachorowania na aż 17 nowotworów.
Generacja X to osoby urodzone pomiędzy 1965 a 1980 rokiem, zaś millenialsi, również nazywani generacją Y, to roczniki od 1981 roku do 1996. Według naukowców mogą częściej chorować na niektóre choroby nowotworowe.
Naukowcy z American Cancer Society przeprowadzili badanie, z którego wynika, że 17 z 34 typów nowotworów dotyka młodsze pokolenie. Raport specjalistów opisuje 24 mln diagnoz oraz 7 mln zgonów osób urodzonych pomiędzy 1920 a 1990 rokiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Milenialsi i generacja X częściej chorują
Spośród 34 badanych nowotworów, 17 z nich odnotowało wzrost liczby diagnoz u młodszej grupy demograficznej niż u starszych pokoleń. U osób urodzonych w 1990 r. ryzyko zachorowania na raka trzustki, nerek i jelita cienkiego było 2-3 razy wyższe niż u osób urodzonych w 1955 r.
Badacze zauważyli, że osoby urodzone w podobnym czasie doświadczają zbliżonych warunków społecznych, ekonomicznych, politycznych i środowiskowych, co może wpływać na ryzyko zachorowania na raka.
"Te odkrycia stanowią uzupełnienie coraz liczniejszych dowodów na zwiększone ryzyko zachorowania na raka w przypadku pokoleń po wyżu demograficznym, rozszerzając wcześniejsze ustalenia dotyczące wczesnego raka jelita grubego i kilku nowotworów związanych z otyłością" - zaznaczyła główna autorka badania dr Hyuna Sung z American Cancer Society.
Chociaż liczba zachorowań rośnie, nie oznacza to jednak wzrostu śmiertelności. Jak powiedziała dr Hyuna Sung, obecnie nowotwory są leczone znacznie lepiej niż wcześniej. Badanie wykazało również, że najszybciej rozwijającym się rakiem pod względem diagnozy i wskaźnika śmiertelności jest rak trzonu macicy.
Pomimo tego badanie wykazało "przyspieszony spadek" zachorowalności na raka szyjki macicy, dzięki szczepieniom przeciwko HPV u kobiet urodzonych w latach 90.
Jak wyglądało badanie?
Badanie opierało się na danych o zachorowalności prawie 24 milionów pacjentów z 34 typami nowotworów oraz danych o śmiertelności obejmujących ponad 7 milionów zgonów. Analizowano pacjentów w wieku 25-84 lat w okresie 2000-2019, korzystając z informacji z północnoamerykańskich rejestrów nowotworów i statystyk zdrowotnych USA. Naukowcy porównali wskaźniki zachorowań i śmiertelności dla różnych pokoleń, uwzględniając wiek i okres, grupując osoby według dat urodzenia od 1920 do 1990 roku.
Wyniki pokazały wzrost zachorowalności dla ośmiu z 34 nowotworów w kolejnych kohortach urodzeniowych (grupach osób klasyfikowanych według roku urodzenia) od około 1920 roku. Szczególnie widoczne było to w przypadku nowotworów trzustki, nerek i jelita cienkiego u obu płci oraz wątroby u kobiet. Dla dziewięciu innych typów nowotworów zaobserwowano wzrost zachorowalności w młodszych grupach po wcześniejszym spadku w starszych kohortach.
Zobacz także
Po 1990 roku wskaźniki zachorowalności były wyższe o 12-169 proc. w porównaniu z kohortą o najniższej zachorowalności, w zależności od typu nowotworu. Co istotne, dla niektórych nowotworów wzrosły również wskaźniki śmiertelności u młodszych.
Eksperci podkreślają, że rosnące wskaźniki zachorowań wśród młodszych pokoleń mogą zwiastować przyszły wzrost obciążenia nowotworami w społeczeństwie. Wskazują na potrzebę identyfikacji i eliminacji czynników ryzyka, szczególnie wśród osób z pokolenia X i milenialsów, aby opracować skuteczne strategie profilaktyczne i zapobiec cofnięciu postępów w walce z nowotworami.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.