Oto najmądrzejsze koty. Trzy rasy na liście

W zestawieniu doceniono m.in. kota abisyńskiego
W zestawieniu doceniono m.in. kota abisyńskiego
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

05.12.2022 12:53, aktual.: 05.12.2022 14:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To prawdziwi geniusze wśród mruczących czworonogów - przekonują doświadczeni hodowcy. Mają być nie tylko mądre, ale też wyjątkowo przyjacielskie. Które rasy znalazły się na podium rankingu?

Kilka lat temu naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Vanderbilta ustalili, że psy są mądrzejsze od kotów. Ich kora mózgowa ma składać się z ponad 400 milionów neuronów, a w przypadku mruczków jest ich niemal o połowę mniej. Na tej podstawie wysnuto wniosek, że szczekające czworonogi muszą być inteligentniejsze.

Zagorzali kociarze raczej nie dają temu wiary, a dowodem na wysokie IQ ich pupili ma być wrodzona niezależność i przebiegłość kotów. Niezależnie od ustaleń badaczy powstają zestawienia najmądrzejszych ras. Redakcja serwisu "All About Cats" nie ma wątpliwości, które z nich mogą pochwalić się najbardziej rozwiniętym intelektem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kot abisyński

Jedna z najstarszych ras, której pochodzenie nie jest do końca jasne. Ma liczyć sobie kilka tysięcy lat i wywodzić się właśnie z Abisynii, czyli dzisiejszej Etiopii, jednak nie ma na to wystarczających dowodów. Słynie z bardzo ciekawskiej natury - interesuje się wszystkim, co wokół. Ma również posiadać zdolności detektywistyczne. Koty abisyńskie są bardzo niezależne, ale lubią być w centrum uwagi. Mają wykazywać inteligencję emocjonalną, dzięki czemu świetnie "dogadują się" z innymi zwierzętami i ludźmi.

Kot abisyński
Kot abisyński© Adobe Stock

Kot syjamski

Pierwsze wzmianki o nich pojawiły się już w XVI wieku, dlatego rasa pochodząca z Dalekiego Wschodu uważana jest za jedną z najstarszych. Koty syjamskie są bardzo śmiałe - niczego i nikogo się nie boją. Słyną z dużej inteligencji, na co najlepszym dowodem jest szybkie przyswajanie najróżniejszych sztuczek. Bardzo przywiązują się do opiekunów, co także ma świadczyć o ich wyjątkowej mądrości. Długo pozostają aktywne i nie jedzą byle czego, a dzięki temu dożywają nawet 20 lat.

Kot syjamski
Kot syjamski© Adobe Stock

Kot cornish rex

Historia tej rasy nie jest długa, ale nie przeszkodziło jej to trafić na podium listy najmądrzejszych. Została uznana w 1976 roku i pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie żyła Nina Ennismore, która jako pierwsza wyhodowała kociaki nazwane później cornish rex. Słyną z bardzo przyjaznego usposobienia. Szybko się uczą, są ciekawskie, podobno wyciągają wnioski. Łagodny charakter sprawia, że doskonale sprawdzają się w domach z małymi dziećmi. Koty tej rasy wiedzą, że potrzebują dużo ruchu, by zachować dobrą formę - sporo skaczą i biegają, co jest dla nich najlepszym treningiem.

Kot cornish rex
Kot cornish rex© Adobe Stock

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także