FitnessOwoce i warzywa, które myjesz źle

Owoce i warzywa, które myjesz źle

Owoce i warzywa, które myjesz źle
Źródło zdjęć: © 123RF
16.01.2015 11:49, aktualizacja: 16.01.2015 13:24

Po co myć produkty, które będziesz za chwilę obierać? Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet te owoce i warzywa, które mają niejadalną skórkę, należy dokładnie oczyścić.

Po co myć produkty, które będziesz za chwilę obierać? Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet te owoce i warzywa, które mają niejadalną skórkę, należy dokładnie oczyścić. Według danych Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków aż 48 milionów osób zachorowało przez skażoną żywność. Warto zatem zachować ostrożność.

Dlaczego warzywa i owoce mogą być skażone? Często podczas uprawy dochodzi do kontaktu nie tylko z glebą i wodą, ale również ze zwierzętami czy ludźmi. Szkodliwe substancje z łatwością mogą przedostać się do płodów rolnych. Zbierane i sortowane produkty przechodzą przez kilka par rąk. Przetwarzanie, pakowanie i przechowywanie – długa droga czeka je zanim pojawią się na sklepowych półkach. Praktycznie wszędzie może czyhać potencjalne niebezpieczeństwo – mogą przedostać się do nich zanieczyszczenia, szkodliwe bakterie i drobnoustroje.

Na owocach i warzywach nierzadko znajdują się pestycydy, chemiczne konserwanty, drobnoustroje i larwy lub jaja pasożytów, dlatego niezwykle istotne jest ich precyzyjne oczyszczanie. Przed wykonaniem tej czynności warto dokładnie umyć ręce ciepłą wodą i mydłem. Pozwoli to uniknąć przenoszenia bakterii na czyste produkty.

Warzywa i owoce, takie jak pomidor, ogórek, jabłko należy umyć pod bieżącą wodą. Warto jeszcze zastosować szybkie polewanie gorącą wodą. Nie należy jednak moczyć ich we wrzątku, aby nie wypłukać cennych składników odżywczych. Dokładnie oczyszczać trzeba również warzywa, które rosną w ziemi, np. marchew i pieczarki.

Aby usunąć szkodliwe bakterie (Salmonella, E.Coli), należy opłukać warzywa i owoce w wodzie z octem winnym lub jabłkowym (pół szklanki na 1 litr wody) czy 2 łyżeczkami kwasku cytrynowego. Zanurzamy je na 2 minuty. W pozbyciu się pestycydów pomoże moczenie ich przez 2 minuty w odczynie alkalicznym. Przygotowujemy go z wody i 2 łyżeczek sody oczyszczonej. Następnie dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą. Ostatnią czynnością jest precyzyjne osuszanie, które zapobiega ponownemu wprowadzaniu zanieczyszczeń. Gdy produkty są właściwie umyte i wysuszone, można przejść do obierania, krojenia, itd.

Dlaczego warto myć nawet te owoce, które obieramy ze skórki? Podczas obierania wszystkie nieczystości, które zostały na skórce, przechodzą na nasze dłonie. I właśnie tymi rękoma trzymamy obrany owoc, który zjadamy wraz ze wszystkimi zanieczyszczeniami.

Absolutną ostrożność należy zachować jedząc jagody, poziomki, maliny i borówki. Do niemytych owoców mogą być przyczepione jaja bąblowca. Do zakażania może dojść przez spożycie jaj tasiemców. Bąblowica jest śmiertelną chorobą pasożytniczą, która długo nie daje żadnych objawów.

Oto inne owoce i warzywa, które wymagają szczególnej uwagi:

1.Brokuły i kalafior

Mają one wiele szczelin i zakamarków, w których mogą czaić się bakterie. Dlatego najpierw należy je zanurzyć na dwie minuty w misce z zimną wodą. Następnie trzeba je dokładnie opłukać pod bieżącą i zimną wodą.

2. Awokado

Niewiele osób pamięta o umyciu awokado przed jego pokrojeniem. Niestety skóra owocu może być siedliskiem szkodliwych zanieczyszczeń i bakterii. Należy umyć ją pod zimną i bieżącą wodą, a następnie dokładnie osuszyć.

3. Jabłka

Ogonki jabłek (a zwłaszcza miejsce u nasady) mogą być pułapką dla bakterii i brudu. Należy pamiętać, aby po dokładnym umyciu pod bieżącą i zimną wodą ściąć jabłka od nasady ogonka. W ten sposób unikniemy przedostaniu się niebezpiecznych zarazków do naszego organizmu.

4. Ostre papryki

Uwaga – kontakt z papryką chili może skończyć się niemiłą niespodzianką. Do mycia ostrych papryczek należy zakładać rękawice ochronne. Naturalne oleje mogą poparzyć skórę i oczy.

5. Sałata i winogrona

Sałatę i winogrona należy umyć pod bieżącą wodą. Potem warto zanurzyć je w wodzie utlenionej (1 łyżka na litr wody). Moczenie w takim roztworze przez 3 minuty pozwoli pozbyć się niebezpiecznych bakterii. Następnie należy dokładnie je opłukać i wysuszyć.

Pamiętajmy, że już zaledwie klika minut precyzyjnego oczyszczania warzyw i owoców pozwoli ochronić nasze zdrowie.

Na podst. foxnews.com (ms)/(mtr), WP Kobieta

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (43)
Zobacz także