Blisko ludziPandemia 2020. Zdjęcie rodziny z czasów epidemii grypy hiszpanki stało się viralem

Pandemia 2020. Zdjęcie rodziny z czasów epidemii grypy hiszpanki stało się viralem

Rodzina w czasie epidemii grypy hiszpanki
Rodzina w czasie epidemii grypy hiszpanki
Źródło zdjęć: © http:, www.museumonmain.org
Karolina Błaszkiewicz

27.05.2020 08:58

Koronawirus nie wywołuje wyłącznie negatywnych emocji. Dzięki sytuacji, w której znaleźliśmy się jako ludzkość, szukamy też jakiejś nadziei – a jej symbolem może być choćby zdjęcie sprzed 100 lat, gdy swoje żniwa zbierała grypa hiszpanka. Fotografia przedstawia rodzinę z kotem w maseczkach i jest internetowym hitem.

Zaczęło się, jak to często w takich historiach bywa, od postu użytkownika serwisu Reddit. Anonim używający nicku "t/funny" w reakcji na zalecenie noszenia maseczki przez amerykańskie Centers for Disease Control nad Prevention (agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej – red.) wrzucił zdjęcie, które idealnie oddaje nastroje społeczne.

COVID-19 i epidemia grypy hiszpanki

Rodzinny portret powstał w czasie epidemii grypy hiszpanki, która pochłonęła miliony ludzkich istnień. Widzimy na nim sześć osób oraz kota – wszyscy pozują przed swoim domem, zakrywając usta i nosy maseczkami. Co o nich wiadomo?

Jak podaje California's Museum on Main, fotografia przedstawia rodzinę Del Perugia, chroniącej się przed zakażeniem. I datuje ją na 1918 r. Z kolei University of California przypuszcza, że powstała dwa lata później – w 1920. Za to nie podaje nazwiska rodziny uwiecznionej na zdjęciu. Należy traktować jej bardziej jako symbol tamtej epoki, gdy zmarło od 20 do 40 mln ludzi na całym świecie. Pokazuje uniwersalność losu.

Wtedy, jak i dziś, pandemia złączyła wszystkich. I chyba właśnie dlatego to zdjęcie cieszy się taką popularnością.

**Zobacz także: Czy chodzić do restauracji i co z maseczkami? Prof. Krzysztof Simon postawił sprawę jasno**(( video_player https://video.wp.pl/mid,2052784,klip.html true #adv=1# ))

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl/){:external}

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (152)
Zobacz także