FitnessPas kulturystyczny. Czym jest i jak wybrać pas na siłownię

Pas kulturystyczny. Czym jest i jak wybrać pas na siłownię

Pas kulturystyczny to akcesorium treningowe, które wykorzystuje się przede wszystkim przy wykonywaniu ćwiczeń siłowych. Pas kulturystyczny korzystnie wpływa na stabilizację kręgosłupa, zwłaszcza w jego odcinku lędźwiowym. Jakie są rodzaje pasów kulturystycznych i który z nich najlepiej wybrać? Czy warto trenować z pasem kulturystycznym?

Pas kulturystyczny. Czym jest i jak wybrać pas na siłownię
Źródło zdjęć: © iStock.com | Ozimician

Czym jest pas kulturystyczny?

Pas kulturystyczny nazywany także pasem do ćwiczeń z wyglądu przypomina zwykły pasek do spodni, tylko jest nieco szerszy. Pas kulturystyczn,y jak sama nazwa na to wskazuje, stosowany jest głównie przez kulturystów, a także osoby, które uprawiają crossfit czy trójbój siłowy.

Pas kulturystyczny jest jednym z popularniejszych elementów wyposażenia stosowanego w ćwiczeniach siłowo-wytrzymałościowych. Pas kulturystyczny stabilizuje kręgosłup i chroni przed urazami czy kontuzjami, które mogą być wywołane dużymi obciążeniami podczas treningu.

Pas kulturystyczny jest ważnym wsparciem dla mięśni brzucha oraz mięśni głębokich stanowiących gorset mięśniowy wokół pasa.

Rodzaje pasów kulturystycznych - który wybrać?

Pasy kulturystyczne są dostępne w różnych wariantach, dlatego wybór odpowiedniego musi być poprzedzony dokładną analizą swoich potrzeb i możliwości treningowych. Pasy różnią się między sobą długością, szerokością, materiałem wykonania oraz sposobem zapięcia. Podstawowy podział pasów kulturystycznych prezentuje się następująco:

  • Pas kulturystyczny skórzany - ten pas wykonany jest z naturalnej skóry. Do produkcji takiego pasa wykorzystywana jest zazwyczaj skóra cielęca oraz bydlęca. Pas skórzany jest wariantem droższym. Warto jednak nadmienić, że pasy skórzane są dużo wytrzymalsze i dłużej będą nam służyć.
  • Pas kulturystyczny z materiałów syntetycznych - ten pas wykonany jest z materiału syntetycznego, którym zazwyczaj są nylon i neopren.

Pasy kulturystyczne można również podzielić ze względu na ich konstrukcję i sposób zapięcia:

  • Pasy kulturystyczne zapinane na rzepę;
  • Pasy kulturystyczne zapinane na klamrę;
  • Pasy kulturystyczne wąskie;
  • Pasy kulturystyczne szerokie;
  • Pasy kulturystyczne szerokie na plecach.

Jak zakładać pas kulturystyczny?

Aby pas kulturystyczny dobrze stabilizował nasz kręgosłup, musi być odpowiednio założony. Pas kulturystyczny należy zakładać dokładnie na linii pępka. Przed nałożeniem pasa kulturystycznego zaleca się wykonać jak największy wydech i lekko wciągnąć brzuch. Pas kulturystyczny powinien być zapięty bardzo ciasno, jednak należy pamiętać, by zaciśnięcie nie krępowało ruchu. Pas kulturystyczny musi być nałożony w ten sposób, aby swobodnie można było wykonać wdech i wydech.

Podczas treningu z pasem kulturystycznym nie wolno wykonywać ćwiczeń na bezdechu, ponieważ doprowadzi to do niedotlenienia mięśni i zmniejszy wydolność organizmu. Zaleca się, aby w trakcie treningu oddychać trybem piersiowym, tak by podczas wdechu poruszała się głównie klatka piersiowa i jej okolice. Należy pamiętać, że zbyt mocno zaciśnięty pas kulturystyczny może pozostawiać bolesne otarcia na ciele lub nawet przyblokować krążenie krwi.

Z kolei zbyt luźno nałożony pas kulturystyczny nie będzie spełniał swojej funkcji. Najlepszym rozwiązaniem zatem jest skonsultowanie nałożenia pasa kulturystycznego z trenerem personalnym.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)