Widziałeś w lesie? Lepiej podnieś. Dostaniesz nawet kilkaset złotych

Widziałeś w lesie? Lepiej podnieś. Dostaniesz nawet kilkaset złotych

Kiedy można zabrać ze sobą znalezione w lesie poroże?
Kiedy można zabrać ze sobą znalezione w lesie poroże?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
06.03.2024 13:49, aktualizacja: 06.03.2024 19:26

"Zbieranie poroża jest dozwolone, jednak należy przestrzegać kilku podstawowych zasad" - informują Lasy Państwowe. Początek marca to najlepszy moment, by ruszyć na poszukiwania. Stawka jest wysoka.

Eksplorowanie lasów może być nie tylko sposobem na relaks, ale też dodatkowy zarobek. Wbrew pozorom, nie chodzi tylko o zbieranie grzybów czy jagód. Między drzewami można natrafić na jeszcze cenniejsze okazy, jakim są zrzucane przez samce jeleni poroża. Przełom wiosny i zimy to najlepszy moment, aby na nie natrafić.

Nawet kilkaset złotych za kilogram. To nie zawsze legalne

Poroże u samców jeleniowatych pełni nie tylko funkcję ozdobną. Może się przydać również w walce o samicę lub do obrony przed agresywnym bykiem. Pod koniec lutego i w marcu samoistnie odpada. "Proces jego zrzucania jest związany ze zmianami zachodzącymi w tkankach u podstawy poroża. W tkance kostnej tworzą się jamy, które z czasem się powiększają i w końcu poroże się odłamuje" - tłumaczą Lasy Państwowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie tak łatwo je jednak znaleźć, bo materiał ten jest chętnie wykorzystywany do produkcji mebli, dzieł sztuki i innego typu ozdób. W działających skupach można dostać od 50 do 150 zł za kilogram. "Za ciężkie, większe i dobrze zachowane zrzuty można otrzymać nawet 200-300 zł za kilogram" - informuje top.pl.

Należy jednak przestrzegać prawa, bo nieuważni nie tylko nie zarobią, ale mogą wręcz stracić. "Za zbieranie zrzutów w niedozwolonym miejscu grozi mandat nawet do 500 zł lub, w przypadku skierowania sprawy do sądu, grzywna w wysokości 5000 zł" - czytamy.

Kiedy nie można zabrać poroża znalezionego w lesie?

"Zbieranie poroża jest dozwolone, jednak należy przestrzegać kilku podstawowych zasad: w trakcie poszukiwań nie wolno płoszyć zwierząt, zmuszając ich do biegu, licząc, że podczas ucieczki odpadnie stare poroże; należy także unikać ostoi zwierzyny i innych terenów objętych ochroną" - zastrzegają Lasy Państwowe.

Nie wolno zabierać poroża z padłego zwierzęcia. Gdy znajdziemy je razem z czaszką - należy poinformować służby leśne.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta