Perfumy przechowujesz w łazience? To duży błąd
Flakony najczęściej trzymamy w takim miejscu, by codziennie przed wyjściem z domu, móc łatwo po nie sięgnąć. Wiele osób eksponuje je na łazienkowych szafkach i umywalkach, ponieważ lubi je podziwiać, a ich opakowania często upiększają pomieszczenie. Jednak trzymanie perfum w łazience to duży błąd. Dlaczego?
23.08.2022 | aktual.: 17.12.2022 16:38
Często na krótszy żywot perfum ma wpływ to, w jaki sposób je przechowujemy. Wymienia się cztery główne czynniki, które powodują spadek ich jakości. Do wrogów perfum należą: temperatura, wilgotność, światło i powietrze.
Łazienka to najgorszy wybór
Dobre perfumy nie są tanie, dlatego warto przechowywać je w taki sposób, by móc się nimi cieszyć najdłużej. Najpopularniejszym miejscem, w którym trzymamy flakony, jest łazienka. To bardzo zła opcja. Panuje tam nieodpowiednia temperatura, wysoka wilgotność i ostre światło. Ciepło i para wodna powodują szybsze ulatnianie się olejków eterycznych. Równie niebezpieczne są duże wahania temperatur, o które nietrudno w łazience, np. podczas gorącej kąpieli. Szkodzi im również nagłe i częste włączenie i wyłączanie świateł.
Jak najlepiej przechowywać perfumy?
1. Trzymaj je w kartoniku, w którym były sprzedawane. To uchroni je przed światłem oraz pomoże w utrzymaniu stałej temperatury.
2. Nie stawiaj ich w miejscach narażonych na promieniowanie słoneczne. Unikaj parapetów oraz miejsc narażonych na wilgoć i przeciągi. Zamiast tego postaw je w zamkniętej szafce lub szufladzie.
3. Dbaj o to, by perfumy stawiać pionowo. Nie mogą leżeć w szufladach. Lepiej, by płyn nie dotykał metalowych części flakonu.
4. Perfumy eksponować możesz na ozdobnych tacach i trzymać np. w sypialni. Tam wahania temperatur zazwyczaj są niskie, a jeśli masz zaciemniane kotary, perfumy służyć ci mogą przez lata.
Kiedy wyrzucić perfumy?
Jeśli niewłaściwie przechowujemy perfumy, będą one tracić intensywność zapachu i krócej utrzymywać się na skórze. Jeśli kolor płynu uległ zmianie, a zapach jest kwaśny lub zjełczały może to oznaczać, że perfumy się popsuły.
PAO (Period of Time After Opening) to znak, który wraz z datą, znajduje się każdym opakowaniu kosmetyku. To ona wyznacza dzień, w którym powinniśmy rozstać się z perfumami.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.