Płacisz w sklepie kartą? Nigdy nie odpowiadaj na to pytanie

Płacisz w sklepie kartą? Nigdy nie odpowiadaj na to pytanie

Dlaczego kasjer pyta o kod pocztowy?
Dlaczego kasjer pyta o kod pocztowy?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
03.07.2023 08:38, aktualizacja: 03.07.2023 13:31

Podczas płacenia za zakupy kasjer poprosił cię o podanie kodu pocztowego? Dlaczego sklepy proszą o takie informacje? Czy to jest bezpieczne? Eksperci ostrzegają - w pewnych sytuacjach lepiej tego nie robić.

Podczas robienia zakupów w supermarketach czy popularnych sklepach odzieżowych, nie jest rzadkością sytuacja, w której kasjer prosi klienta o podanie kodu pocztowego. Zazwyczaj podajemy go bez zastanowienia, nie podejrzewając, że może to być potencjalne naruszenie naszej prywatności. Tak nie jest, ale może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Jakie są zatem ryzyka?

Podajesz kod pocztowy w sklepie? Przemyśl to

Zanim podamy kod pocztowy warto zastanowić się dwa razy. Jest to informacja, która wskazuje na nasze miejsce zamieszkania. W połączeniu z imieniem i nazwiskiem, które sprzedawca może zauważyć na karcie płatniczej, staje się to ryzykowne.

Jak to działa? "Kasjer przechwytuje imię i nazwisko klienta z karty kredytowej i prosi go o kod pocztowy podczas transakcji. System GeoCapture porównuje zebrane informacje z odpowiednią bazą danych i na tej podstawie ustala adres danej osoby" – wyjaśnił Adam Tanner, dziennikarz Forbesa.

Dlatego też, warto zachować ostrożność i unikać podawania kodu pocztowego w sklepie, chyba że płacimy gotówką. W takim przypadku, nie ma się czego obawiać. Jeśli jednak nie chcemy podać tej informacji, możemy odmówić bez żadnych konsekwencji i bez podawania powodu. Należy jednak pamiętać, że kasjerzy mają prawo pytać o kod pocztowy, ponieważ nie jest to informacja prawnie chroniona jako dane osobowe.

Po co sklepom nasz kod pocztowy?

Ale dlaczego sklepy pytają o kod pocztowy? Odpowiedź jest prosta. Zbierają te dane, aby ulepszyć swoje działania marketingowe i sprzedażowe. Dzięki temu wiedzą, w których miastach jest duża liczba ich klientów i tam umieszczają swoje reklamy, rozsyłają ulotki promocyjne czy otwierają nowe placówki.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (202)
Zobacz także