Planujesz remont? Na niektóre zmiany musisz mieć zgodę

Planujesz remont? Na niektóre zmiany musisz mieć zgodę

Planujesz remont mieszkania? Na to potrzebujesz zgody
Planujesz remont mieszkania? Na to potrzebujesz zgody
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe
04.10.2023 14:00

Każdy z nas czasem potrzebuje nieco odświeżyć swoje cztery kąty. Remont pomaga lepiej wykorzystać przestrzeń, a także zadbać o mieszkanie. Trzeba jednak mieć świadomość, że do części zmian konieczna jest zgoda. Co mówi polskie prawo budowlane?

Zmiany w mieszkaniu mogą sprawić, że nie tylko wnętrza nabiorą charakteru, lecz także optycznie będą wyglądać na większe. Wiele osób decydując się na remont, ma w planach wyburzenie niektórych ścian np. tych oddzielających kuchnię od pokoju dziennego. Ostrzegamy, że nie zawsze można to robić "samowolką". W wybranych przypadkach potrzebujemy na to pisemnej zgody.

Polskie prawo budowlane stawia sprawę jasno. Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz działać

W artykule 3. ustawy o prawie budowlanym znajdziemy informację, że jeżeli mamy w planach remont w mieszkaniu związany ze zmianami parametrów technicznych lub użytkowych istniejącego obiektu budowlanego uzyskanie zgody na prace jest obowiązkowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Stwierdzenie to odnosi się do sytuacji, gdy planowane przez nas prace remontowe zakładają zmiany w parametrach takich części budynku jak dach, schody, okna czy liczba pomieszczeń budynku. Jeśli natomiast mamy w planach jedynie wymianę parapetów, czy demontaż podwieszanego sufitu, którego nie ma w surowych planach budynku, zgoda nie będzie konieczna.

Burzenie ścian? Zwróć na to uwagę

Chcesz połączyć pomieszczenia? Wyburzyć ścianę nośną w mieszkaniu? Pierwszym krokiem będzie pozyskanie planów od inżyniera, który posiada uprawnienia konstruktora lub architekta. Wybrany przez nas specjalista ma za zadanie wykonanie potrzebnych kalkulacji, czy wyburzenie wskazanej przez nas ściany jest w ogóle możliwe. W wielu bowiem przypadkach, aby pozbyć się jednej ze ścian, konieczne będzie wzmocnienie konstrukcji budynku we wskazanym miejscu.

Kiedy już uzyskamy obliczenia eksperta, składamy wszystkie dokumenty do urzędu miasta lub gminy. Organ powinien rozpatrzyć nasze podanie w ciągu 65 dni i wówczas wydać pozwolenie na budowę. Ważne jest to, że za prace remontowe można się zabrać 14 dni po uzyskaniu pisemnego pozwolenia. Jeżeli nasza prośba została odrzucona, mamy dwa dni na odwołanie się od tej decyzji.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta