UrodaPlazma w medycynie estetycznej - poznaj najnowsze technologie plazmowe

Plazma w medycynie estetycznej - poznaj najnowsze technologie plazmowe

Plazma to absolutny hit współczesnej chirurgii plastycznej i dermatologii estetycznej. Zabiegi odmładzające wykorzystujące technologię plazmową dają takie same efekty jak metody chirurgiczne. A ich przewagę stanowi fakt, że proces odmładzania odbywa się bez skalpela. Czym jest zyskująca popularność plazma i jak można ją wykorzystać w medycynie estetycznej?

Plazma w medycynie estetycznej - poznaj najnowsze technologie plazmowe
Źródło zdjęć: © 123RF

25.06.2018 14:54

Co to jest plazma?

Przez naukowców plazma jest nazywana czwartym stanem skupienia, ponieważ nie da się jej zaliczyć do znanych nam cieczy, gazów czy ciał stałych. Forma plazmy zbliżałaby ją najbardziej do stanu lotnego, jednak w rzeczywistości jest to zjonizowana materia, w której wzbudzone zostały cząsteczki ujemne, dodatnie oraz neutralne. Plazma występuje naturalnie w naturze - gwiazdy są przykładem plazmy gorącej, a przestrzeń między nimi to plazma zimna.

W medycynie estetycznej wykorzystywane są mikrowiązki plazmy, wytwarzane dzięki jonizacji gazów zawartych w powietrzu. Plazma tworzy się między końcówką urządzenia, a skórą pacjenta dzięki łukowi elektrycznemu. To prowadzi do sublimacji naskórka i obkurczania skóry.

Wykorzystanie plazmy w zabiegach medycyny estetycznej

Plazma jest wykorzystywana w zabiegach głównie korekcyjnych, ale także i leczniczych. Przy wykorzystaniu wiązki plazmy nieinwazyjnie można usunąć znamiona, kurzajki, włókniaki, brodawki, pieprzyki czy odciski.

Technologia plazmowa używana jest także w usuwaniu zmarszczek, leczeniu trądziku aktywnego, usuwaniu rozstępów czy podnoszeniu biustu lub pośladków. Na zabieg z wykorzystaniem plazmy mogą się zdecydować także osoby, które zmagają się z nadmiernym rogowaceniem naskórka, zmianami barwnikowymi oraz opadającą powieką. Dużym powodzeniem cieszą się także zabiegi liftingujące szyję, dekolt czy podbródek. Innowacyjność plazmy pozwala także na regenerację skóry dłoni oraz poprawę napięcia skóry wokół oczu, nosa czy szyi.

Jak wygląda zabieg plazmowy?

W zabiegach plazmowych stosuje się aparaty, które wykorzystują prąd stały i zmienny. Podczas zabiegu wytwarzana jest bardzo wysoka temperatura, dzięki której powstaje łuk elektryczny. Zmienia on stan skupienia powietrza z gazowego na plazmę. W trakcie zabiegu na skórze pacjenta dochodzi do mikrowyładowań, takich samych jak wyładowania burzowe. Plazma powstaje między igłą urządzenia a skórą pacjenta. Sama igła nie dotyka skóry pacjenta, a plazma działa punktowo. Nie narusza głębszych warstw skóry, a także nie uszkadza tkanek znajdujących się obok.

W przeciwieństwie do innych technik, plazma nie powoduje stanów zapalnych otaczających tkanek, ponieważ jej działanie ogranicza się tylko do konkretnej warstwy skóry. Zabieg plazmowy trwa około 30 minut. Tuż po zakończeniu zabiegu pacjent od razu może wrócić do swoich codziennych zajęć i obowiązków.

Zabiegi plazmowe - przeciwwskazania

Choć zabiegi plazmowe są małoinwazyjne i bezpieczne, to jednak nie wszyscy mogą się im poddać. Zabieg nie może zostać wykonany u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca, padaczką oraz chorobą nowotworową. Ponadto wszelkie zmiany opryszczkowe czy stany zapalne w miejscu wykonywania zabiegu dyskwalifikują pacjenta. Na zabieg plazmowy nie powinny się decydować kobiety w ciąży i karmiące. Dodatkowo, jeśli skóra była poddawana zabiegom złuszczającym lub laseroterapii, to zabieg plazmowy może zostać wykonany dopiero po upływie od 2-4 tygodni.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)