Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj. Wkrótce sobie podziękujesz
Gwiazda betlejemska to w wielu domach nieodłączny symbol Bożego Narodzenia. Niestety często po świętach ląduje na śmietniku. Nie każdy bowiem wie, że to roślina wieloletnia, która przy odpowiedniej pielęgnacji zachwyci nas jeszcze nie raz.
09.01.2024 | aktual.: 09.01.2024 16:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dla niektórych jest wilczomleczem, dla innych poinsecją. Jednak dla zdecydowanej większości z nas to gwiazda betlejemska. W okresie świąt zachwyca przepięknymi, charakterystycznymi kwiatami. Jak o nią dbać, by jeszcze dłużej cieszyła nas swoim wyglądem? Odpowiadamy.
Jak dbać o gwiazdę betlejemską?
Gwiazda betlejemska to dość wymagający kwiat, jednak kiedy odpowiednio się nim zajmiemy, odwdzięczy nam się pięknym kwiatostanem. Co więcej, jest to roślina wieloroczna, dlatego przy odrobinie wysiłku, możemy sporo zaoszczędzić.
Najważniejsze jest miejsce, w którym postawimy doniczkę. Musi być dobrze nasłonecznione, jednak promienie słońca nie powinny padać bezpośrednio na liście rośliny. Właśnie dlatego dobrą opcją jest ustawienie jej w pobliżu okna. Ważne, aby nie narażać gwiazdy betlejemskiej na gwałtowne zmiany temperatur oraz przeciągi, dlatego odradzalibyśmy umieszczanie jej na parapecie lub w pobliżu kaloryfera.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poinsecja uwielbia wodę, jednak musimy uważać, aby jej nie przelać. W drugiej połowie stycznia warto nieco przesuszyć ziemię w doniczce. W tym okresie nie zaszkodzi również przestawić jej w nieco ciemniejsze miejsce. Wówczas damy roślinie znak, że najwyższy czas na odrobinę odpoczynku.
Gwiazda betlejemska w kolejnych miesiącach
Wraz z nadejściem wiosny powinniśmy przesadzić gwiazdę betlejemską do nieco większej doniczki. W ten sposób damy jej szansę na zwiększenie swojej dotychczasowej wielkości. Możemy również wrócić do obfitego podlewania, dzięki czemu nieco pobudzimy ją do życia.
Latem warto wystawić ją na balkon lub na taras. Jeśli jednak zależy nam na nowych kwiatach w okresie świąt, we wrześniu ustawmy roślinę w nieco bardziej zacienionym miejscu. W ten sposób gwiazda betlejemska nie zakwitnie zbyt szybko, a w grudniu będziemy mogli podziwiać w całej okazałości jej piękno w całej okazałości.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.