Podlej tym borówki amerykańskie. Latem nie nadążysz ze zbiorami

Jak podlewać borówkę amerykańską?
Jak podlewać borówkę amerykańską?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

09.04.2024 14:59, aktual.: 09.04.2024 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Borówka amerykańska to jeden z ulubionych owoców Polaków. Jest nie tylko pyszna, ale również bardzo zdrowa. Podpowiadamy jak sprawić, aby ogrodowa borówka obrodziła latem.

Borówka amerykańska sprawdzi się w owsiankach, deserach, a także koktajlach. Jest nie tylko pyszna, ale również bardzo zdrowa. Wszystko dzięki luteinie, która poprawia stan oczu i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu wzrokowego.

Pierwsze plony borówki amerykańskiej nie należą do najliczniejszych. Dopiero po dwóch pierwszych latach krzewy zaczynają dawać naprawdę sporą liczbę owoców. Zanim to jednak nastąpi, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację i zapewnić roślinie odpowiednie warunki wzrostu. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podlej tym borówkę amerykańską

Krzak borówki amerykańskiej osiąga najlepszy rozwój w środowisku o wysokiej kwasowości. Wskazane jest, aby pH gleby oscylowało w granicach 3,8-4,8. Aby zmierzyć ten wskaźnik, można użyć papierka lakmusowego, który dostępny jest w większości aptek.

Po zebraniu próbki gleby spod rośliny zmieszaj ją z wodą destylowaną. Zanurz papierek lakmusowy w roztworze na pół minuty. Po tym czasie powinien zmienić on kolor, którego znaczenie odczytasz na dołączonej do opakowania skali, wskazującej odpowiedni poziom pH. W przypadku, gdy gleba pod borówką nie jest dostatecznie kwaśna, konieczne będzie jej zakwaszenie. 

Jak zakwasić glebę pod borówką?

Zakwaszanie gleby pod borówkę to proces prosty i skuteczny, który może znacząco przyczynić się do lepszego wzrostu i obfitszych plonów. Wystarczą domowe środki, takie jak ocet jabłkowy lub kwasek cytrynowy, aby osiągnąć pożądany poziom kwasowości gleby.

Jeśli wybierzesz ocet jabłkowy, po prostu wymieszaj pół szklanki octu z czterema litrami wody i równomiernie rozlej uzyskany roztwór pod rośliną. Alternatywnie, przy użyciu kwasku cytrynowego, do czterech litrów wody dodaj łyżkę kwasku, a następnie sprawdź odczyn pH roztworu za pomocą papierka lakmusowego. Jeśli pH przekracza 5,5, dodaj dodatkowo pół łyżeczki kwasku, przeprowadź ponowny test i w razie potrzeby powtórz procedurę.

Gdy osiągniesz poziom pH poniżej 5, roztwór będzie gotowy do użycia. Podlewanie korzeni borówki przygotowanym roztworem może znacząco przyspieszyć jej wzrost i zwiększyć plon, sprawiając, że krzew szybko obrodzi owocami.

Jak podlewać borówkę amerykańską?

Pamiętaj, że krzewy borówki amerykańskiej w sezonie letnim potrzebują dużej ilości wody. Warto podlewać ją zebraną deszczówką, ponieważ woda z wodociągów zawiera dużą ilość minerałów, które negatywnie wpływają na roślinę. Dodatkowo wlewaj wodę bezpośrednio na ziemię, aby ta jak najszybciej trafiła do korzeni. Uważaj na moczenie liści krzewu - wilgoć spowoduje, że na borówce mogą rozwinąć się choroby.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także