Pokój dla rodzeństwa – galeria inspiracji

Pokój dla rodzeństwa – galeria inspiracji

Pokój dla rodzeństwa – galeria inspiracji
Źródło zdjęć: © iStock.com
22.11.2018 13:56, aktualizacja: 28.11.2018 11:30

W przypadku pokoju dla rodzeństwa aranżacje powinny łączyć w sobie elementy podkreślające indywidualizm zarówno jednego, jak i drugiego dziecka. Mogą to być drobne elementy dekoracyjne, takie jak plakaty albo maskotki z ulubionymi bohaterami kreskówek. W końcu dzieci marzą o tym, by mieć w domu własny kąt o wystroju, który pozwoli im poczuć się jak alternatywnym świecie, pełnym kolorów i nastrojowo oświetlonych kącików.

Pokój dla rodzeństwa tej samej płci

W pokoju dwóch dziewczynek bądź dwóch chłopców można pozwolić sobie na jednolitą aranżację, która – wbrew pozorom – wcale nie musi być nudna. Wystarczy, że dobrane zostaną dodatki różniące się wzornictwem, a wystrój nabierze dynamizmu. Ogromny potencjał mają dekoracje łóżeknarzuty i poduszki, które są przez małych lokatorów traktowane ze szczególnym pietyzmem. W końcu to strefa sypialniana w pokoju rodzeństwa jest jedyną, którą każde z dzieci ma na tylko dla siebie. Łóżka stają najczęściej wzdłuż dwóch przeciwległych ścian.

Obraz
© Instagram.com | @littlecribs

Zdarza się jednak również, że zamiast dwóch oddzielnych mebli do pokoju rodzeństwa trafia jedno wysokie łóżko piętrowe, które pozwala na znaczną oszczędność miejsca. Dzięki niemu duża część podłogi pozostaje do dyspozycji dzieci, co przynosi wiele korzyści, bo to właśnie na niej maluchy codziennie rozkładają swoje zabawki, budują bazy, tworzą konstrukcje z klocków, układają puzzle, urządzają wyścigi samochodzików. Podłoga może posłużyć dzieciom również do aktywności fizycznej (gimnastyki, tańca), która daje ujście niespożytym pokładom energii.

Pokój dla rodzeństwa różnej płci

Pokój dla rodzeństwa – chłopca i dziewczynki – to przestrzeń, która staje staje się miejscem radosnych zabaw, ale również wielu konfliktów. Ich źródłem jest najczęściej chęć posiadania skrawka przestrzeni na wyłączność. Problem ten dotyczy nie tylko małych dzieci, ale również nastolatków, ponieważ burza hormonów w okresie dojrzewania sprawia, że potrzeba prywatności staje się wyjątkowo odczuwalna.

Obraz
© Instagram.com | @flexaworld

Jak podzielić pokój dla rodzeństwa różnej płci?

Niestety, metraż pokoju dla rodzeństwa różnej płci nie zawsze pozwala na to, by wyodrębnić dwie niezależne strefy dla chłopca i dziewczynki. Można jednak zrobić to choćby w sposób symboliczny, przez wprowadzenie dwóch skrajnie różnych kolorów do oznaczenia jednej i drugiej części. Zabawa kontrastami barwnymi potrafi dać niezwykle ciekawe efekty aranżacyjne.

Obraz
© iStock.com

Jeśli taki rodzaj podziału nie jest wystarczający, pozostaje wprowadzenie bardziej radykalnych rozwiązań. O szczęściu mogą mówić ci, którym położone centralnie okno nie przeszkadza w wybudowaniu ściany działowej. Najlepiej, by w ścianie tej znajdowały się drzwi przesuwne, bo dzięki nim dzieci mogły odseparować się od siebie, kiedy dopadnie ich gorszy nastrój lub gdy jedno z rodzeństwa zaprosi do pokoju gości. Inni muszą zadowolić się parawanem albo ustawionym po środku pokoju regałem na książki. Lekkie półki z prześwitami sprawiają, że podziału można dokonać bez większego uszczerbku dla przestrzeni pokoju dziecięcego.

Jak urządzić neutralny pokój dla rodzeństwa różnej płci?

Zgodne rodzeństwo ma szansę stworzyć przyjazną atmosferę w neutralnie urządzonym pokoju, który przypadnie do gustu zarówno dziewczynce, jak i chłopcu. Podstawowym warunkiem tego, by eksperyment można było zaliczyć do udanych, jest odpowiedni dobór kolorystyki. W takim pokoju nie sprawdzą się ani róże, ani błękity, ale wiele dobrego mogą zdziałać odcienie zieleni, żółci, pomarańczu, jak również klasycznej bieli, które pasują do pokoju dziecięcego niezależnie od płci małych lokatorów.

Pokój dla rodzeństwa w różnym wieku

Prawdziwym wyzwaniem jest aranżacja pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi zadowolenie zarówno chłopca, jak i dziewczynki. Akceptacja dzielenia przestrzeni z bratem lub siostrą może okazać się trudna do osiągnięcia zwłaszcza u starszego dziecka, które przywykło do swobody, a w dodatku czuje się nieco zazdrosne. Przenosiny maluszka z sypialni rodziców do pokoju dziecięcego warto dobrze przemyśleć, bo niemowlak może robić sporo hałasu, a tym samym sprawić, że starsze dziecko nie będzie wysypiało się w nocy.

Obraz
© iStock.com

Podjęcie decyzji o przeznaczeniu jednego pomieszczenia na strefę dla obydwojga dzieci najlepiej podjąć, kiedy młodsze jest już samodzielne. Za sprytny sposób na przekonanie starszaka do mieszkania we wspólnym pokoju dla rodzeństwa uznaje się małe przekupstwo. Może ono być związane z niezwykle kusząca dla dziecka obietnicą spania na górze łóżka piętrowego. Miejsce pod samym sufitem to spełnieniem marzeń dla każdego małego poszukiwacza przygód. Pierwszeństwo w wyborze wyższego piętra ze względów bezpieczeństwa ma starsze dziecko, które dzięki temu może wreszcie poczuć się wyróżnione.

Obraz
© Instagram.com

Pokój rodzeństwa w bloku

Łóżko piętrowe w pokoju dla rodzeństwa doceniają szczególnie posiadacze małych mieszkań. Ciasna przestrzeń bloku nieco ogranicza inwencję, ale naprzeciw potrzebom współczesnych rodzin wychodzą producenci nowoczesnych mebli, którym ciężaru ujmuje minimalistyczna konstrukcja. Dolne spanie w ciągu dnia można wysunąć (jeśli nie jest na stałe przytwierdzone do górnego) i wykorzystać jako sofę. Dzięki temu nie trzeba kupować mebli wypoczynkowych.

Obraz
© Instagram.com | @rafakids

Fotele z powodzeniem da się zastąpić miękkimi nadmuchiwanymi workami do siedzenia, które w razie potrzeby po spuszczeniu powietrza można złożyć i schować w szufladzie. Jeśli chodzi o przechowywanie, do pokoju rodzeństwa w bloku idealnie sprawdzają szafy z drzwiami przesuwnymi, najlepiej o połyskujących frontach, bo takie optycznie powiększają przestrzeń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także