Blisko ludziPola Raksa nie miała szczęścia w miłości. Mąż zdradził ją z hotelową pokojówką

Pola Raksa nie miała szczęścia w miłości. Mąż zdradził ją z hotelową pokojówką

Pola Raksa
Pola Raksa
Źródło zdjęć: © AKPA

13.04.2021 11:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Apolonia Raksa, bo tak naprawdę nazywa się aktorka, nie miała szczęścia do ról filmowych. Choć jej kariera była błyskotliwa i dynamiczna, postać Marusi z serialu "Czterej pancerni i pies" okazała się dla niej przekleństwem. W życiu prywatnym natomiast, aktorka przeżyła wiele rozczarowań.

Pola Raksa przyszła na świat 14 kwietnia 1941 roku w Lidzie na terenie dzisiejszej Białorusi. Po wojnie zamieszkała z rodzicami w Leśnicy, a kiedy dorosła, zdecydowała się na studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Studia przerwała jednak na rzecz nauki w Łódzkiej Szkole Filmowej. Doprowadził do tego przypadek. Raksę zauważył podczas pewnego, deszczowego dnia fotograf, który umieścił jej zdjęcia w czasopiśmie "Dookoła świata". Kariera zawodowa młodej studentki eksplodowała.19-letnią dziewczynę na okładce wypatrzyła Maria Kaniewska, reżyserka filmu "Szatan z siódmej klasy" i obsadziła w roli dziewczyny głównego bohatera.

Pola Raksa – miłość i kariera

Po studiach Pola Raksa podjęła pracę w łódzkim teatrze, a także w warszawskim Teatrze Współczesnym. Równolegle występowała w filmach, m.in. "Klubie Kawalerów", "Panience z okienka", "Rękopisie znalezionym w Saragossie”" Wojciecha Jerzego Hasa oraz w "Popiołach" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Przełom w jej karierze nastąpił gdy zdecydowała się przyjąć rolę Marusi w serialu "Czterej pancerni i pies". Postać odgrywana przez aktorkę zaszufladkowała ją na zawsze, ale też przysporzyła niebywałej popularności .

"Po moich pierwszych filmach uznano, że powinnam grać wyłącznie postacie dziewcząt pięknych, prostych, o łagodnym sercu, a więc typ ról, które określa się mianem "pierwsza naiwna". Tak zaszufladkowany aktor zaczyna wzdychać do ról czarnych charakterów - mówiła na łamach magazynu "Ekran" Pola Raksa.

"Nie był typem wiernego męża"

Pola Raksa prywatnie była związana z operatorem Andrzejem Kostenką. Para miała syna, Marcina. Życie jednak szybko zweryfikowało ten związek. Kostenka okazał się typem kłamcy.

"Kostenko nigdy nie był typem wiernego męża i kompletnie nie nadawał się na ojca rodziny. Balangowicz i playboy, nie gardził kontaktami z paniami z półświatka. Na dodatek był o swą żonę maniacko zazdrosny, utrudniając jej granie miłosnych scen" - pisał w swoich wspomnieniach producent Gene Gutowski cytowany przez serwis "Plotek".

Pola Raksa boleśnie doświadczyła zdrady męża. Podczas wakacji związał się z hotelową pokojówką. Aktorka nigdy nie wybaczyła partnerowi tego "skoku w bok". Sobie zaś obiecała, że nigdy więcej nie wyjdzie za mąż. Choć słowa dotrzymała, nie stroniła od znajomości z mężczyznami.

Związała się m.in. z 11 lat młodszym Bogusławem Lindą. Para była zakochana bez pamięci, ich romansem żyła cała Polska.

Aktor również nie dochował wierności swojej partnerce. Wraz z zakończeniem stanu wojennego przyszły odtwórca roli Franza Maurera zaczął występować i otrzymywać propozycje pracy. "Na żywo" pisało, że uczucie między kochankami dogasało, a Linda traktował mieszkanie Poli Raksy w kategoriach darmowego hotelu. Prowadził hulaszczy tryb życia. Dodatkowo, problem stanowiły zimne relacje między Lindą a synem aktorki, Marcinem.

Kiedy Raksa odkryła, że Bogusław Linda ją zdradza, nie wytrzymała i wyrzuciła go na bruk.

Później była jeszcze w relacji z reżyserem Markiem Piwowskim, ale i ten związek nie przetrwał próby czasu. Po miłosnych porażkach Pola Raksa postanowiła odciąż się od środowiska artystycznego. Na ekranie po raz ostatni pojawiła się w 1993 roku w filmie "Uprowadzenie Agaty".

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (232)
Zobacz także