Blisko ludziPolka edukująca o raku szyjki macicy doceniona na arenie międzynarodowej

Polka edukująca o raku szyjki macicy doceniona na arenie międzynarodowej

Ida Karpińska, która od siedmiu lat edukuje Polki na temat profilaktyki raka szyjki macicy i wspiera kobiety z nowotworami narządów rodnych, otrzymała stypendium międzynarodowego stowarzyszenia innowatorów społecznych Ashoka – informują członkowie organizacji.

Ida Karpińska, która od siedmiu lat edukuje Polki na temat profilaktyki raka szyjki macicy i wspiera kobiety z nowotworami narządów rodnych, otrzymała stypendium międzynarodowego stowarzyszenia innowatorów społecznych Ashoka – informują członkowie organizacji.

Laureatka trzyletniego stypendium, które jest realizowane w ramach inicjatywy „Making More Health”, została również doceniona za swoją działalność członkostwem w Ashoka.

Stowarzyszenie to zrzesza ponad 3 tys. osób z 85 krajów świata (w tym 73 z Polski) - przedsiębiorców społecznych, którzy w innowacyjny systemowy sposób rozwiązują najważniejsze problemy społeczne w skali swojego kraju, w takich obszarach, jak niepełnosprawność, zdrowie, edukacja dzieci i młodzieży, ochrona środowiska. Ashoka (http://poland.ashoka.org) wybiera swoich członków w wielostopniowym procesie weryfikacji. Inicjatywa „Making More Health” (www.makingmorehealth.org) jest realizowana przez Ashokę i firmę Boehringer Ingelheim. Jej celem jest identyfikowanie nowych dróg prowadzących do poprawy stanu zdrowia społeczeństw.

Ida Karpińska, która wygrała walkę z rakiem szyjki macicy założyła w 2007 r. Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości (www.kwiatkobiecosci.pl) i rozpoczęła edukację kobiet w Polsce na temat możliwości zapobiegania tej chorobie.

„Rok walczyłam o swoje życie. Choroba sprawiła, że nie będę mogła mieć dzieci. Ale jej pożytecznym skutkiem „ubocznym” jest powstanie organizacji. Teraz jedną rzecz wiem na pewno – kobiety w Polsce nie muszą umierać na raka szyjki macicy” - komentuje Karpińska.

Jak wynika z Krajowego Rejestru Chorób Nowotworowych, co roku w naszym kraju rak ten jest diagnozowany u ponad 3 tys. kobiet, a 3-4 dziennie umierają z jego powodu.

„Tymczasem tę chorobę można wyeliminować. Po pierwsze, dzięki szczepieniom nastolatek przeciwko wirusowi HPV (wirus brodawczaka ludzkiego, który przyczynia się do rozwoju niemal 100 proc. przypadków raka szyjki macicy – PAP). A druga rzecz, to by coraz więcej kobiet chodziło do ginekologa i regularnie robiło badanie cytologiczne” - przekonuje Karpińska. Rak szyjki wykryty w badaniu cytologicznym we wczesnym stadium może być w 100 proc. wyleczalny.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie jej organizacji wynika, że tylko 45 proc. Polek robi systematycznie badania ginekologiczne.

Wśród kampanii, które Karpińska od lat prowadzi na rzecz zmiany świadomości polskich kobiet w zakresie profilaktyki raka szyjki i ogólnie dbania o swoje zdrowie, znalazły się m.in.: „Piękna, bo zdrowa” i "Kobiety dla kobiet”, których celem jest edukacja na temat konieczności regularnego wykonywania cytologii, „Rozumni i uważni”, skierowana do studentów uczelni medycznych, którzy w przyszłości będą dbać o zdrowie kobiet, „Jajko mądrzejsze od kury”, która ma zwiększyć świadomość na temat raka jajnika.

Karpińska rozwija też projekt pt. „Gabinety pod kwiatkiem”, którego celem jest stworzenie mapy gabinetów ginekologicznych oferujących kobietom najwyższe standardy podczas wizyty ginekologicznej. Ponadto jej organizacja wspiera kobiety z chorobą nowotworową narządu rodnego.

Najbliższym wydarzeniem, które organizuje Kwiat Kobiecości, jest happening Happy Dance – taniec na przekór nowotworom do piosenki Pharrella Williamsa. Wszyscy chętni mogą do niego dołączyć w sobotę 17 maja o godzinie 10.00 w ośrodku Arena Legionowo. (PAP)

jjj/ mrt/

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)