UrodaPolki wydadzą na kosmetyki kilkanaście miliardów złotych

Polki wydadzą na kosmetyki kilkanaście miliardów złotych

Polki wydadzą na kosmetyki kilkanaście miliardów złotych
Źródło zdjęć: © 123RF
16.12.2013 09:02, aktualizacja: 16.12.2013 13:11

Polki nie oszczędzają na kosmetykach i tylko w tym roku wydadzą na
nie kilkanaście miliardów złotych. Co piąty złoty trafia na preparaty do pielęgnacji włosów, co
dziesiąty na produkty do malowania, podsumowuje "Puls Biznesu".

Polki nie oszczędzają na kosmetykach i tylko w tym roku wydadzą na nie kilkanaście miliardów złotych. Co piąty złoty trafia na preparaty do pielęgnacji włosów, co dziesiąty na produkty do malowania, podsumowuje "Puls Biznesu".

Kosmetyki nęcą nie tylko zapachem, ale także kolorami. Szczególnie te drugie przyciągają polskie klientki, których wprawdzie nie stać na drogie perfumy, ale mogą sobie pozwolić np. na dobrej jakości lakier do paznokci. Kosmetyki kolorowe, czyli właśnie szminki, podkłady, lakiery do paznokci i cienie do powiek, są jednym z najszybciej rosnących segmentów rynku kosmetyków.

Na koniec października 2013 r. za ostatnie 12 miesięcy ich sprzedaż urosła wartościowo o 9 proc., do 990 mln zł - wynika z danych firmy badawczej Nielsen, na które powołuje się "Puls Biznesu". Za wzrost odpowiadają przede wszystkim produkty do koloryzacji oczu, a wśród nich kredki.

Zdaniem Józefa Szmicha, prezesa Delia Cosmetics, ciągle działa efekt szminki, który polega na tym, że w kryzysie, nie mogąc pozwolić sobie na większe wydatki, Polki szukają przyjemności w mniejszych.

Tymczasem nie od dziś wiadomo, że dbanie o urodę kosztuje. Wystarczy wymienić chociażby kosmetyki do makijażu, maseczki, kremy, balsamy, środki do pielęgnacji włosów. Jeżeli doliczymy do tego wizyty u kosmetyczki i produkty kupowane pod wpływem impulsu, sumy stają się naprawdę spore.

Z sondażu przeprowadzonego w marcu przez firmę badawczą PMR wynika, że w zeszłym roku Polacy wydali na kosmetyki ponad 19 mld złotych. 75 procent respondentów przyznało, że wydaje na nie miesięcznie około 100 złotych.

Ile kosztuje „idealna twarz”? Nawet jeśli przyjąć koszt kosmetyków ze średniej półki, wydatki i tak są znaczące.

Pomadka – 40 zł, eyeliner – 30 zł, tusz do rzęs – 50 zł, korektor – 35 zł, podkład – 70 zł, cień do powiek – 40 zł, róż do policzków – 35 zł, puder brązujący – 50 zł, kredka do oczu – 35 zł, konturówka do ust – 25 zł, błyszczyk – 50 zł. Łącznie: 460 złotych, a to lista nieobejmująca wszystkich stosowanych przez panie kosmetyków.

(PAP)/sr

mp/

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP