Połóż kilka na kaloryferze. Będziesz tak robić całą zimę

Połóż kilka na kaloryferze. Będziesz tak robić całą zimę

Połóż liść laurowy na kaloryferze. Szybko sobie podziękujesz
Połóż liść laurowy na kaloryferze. Szybko sobie podziękujesz
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Olga Rolenko
19.10.2023 12:11, aktualizacja: 17.01.2024 17:52

Tęsknisz za przyjemnym zapachem w domu, ale starasz się ograniczać chemię i nie chcesz używać sztucznych odświeżaczy powietrza? To żaden problem, natura już spieszy z pomocą, zapewniając idealny odpowiednik kupnych preparatów.

To miło, gdy mieszkanie pachnie świeżością i czystością. Niestety, czasami nawet w często sprzątany domu pojawiają się nieprzyjemne zapachy. Nie pomaga jesienna pora roku, kiedy zaczynamy mniej chętnie wietrzyć pomieszczenia, żeby nie uciekało z nich ciepło. Na szczęście wszystkie te problemy uda się rozwiązać za pomocą naturalnego sposobu. Masz w domu liście laurowe? To świetnie, ponieważ można wykorzystać je nie tylko w kuchni. Radzimy, jak zastosować je w bardziej kreatywny sposób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dobroczynne właściwości liści laurowych

Liście zielonego wawrzynu szlachetnego są niezastąpione w kuchni. To aromatyczny dodatek do potraw, który nadaje im wyjątkowego smaku. Bardzo popularny w kuchniach z rejonu Morza Śródziemnego, skąd pochodzi. Świeże i suszone liscie laurowe dodaje się do zup, mięs i pieczonych ryb. Co ważne, są nie tylko smaczne, ale też zdrowe. Liście laurowe wspomagają pracę układu pokarmowego, pomagają obniżyć poziom cukru we krwi, działają też oczyszczająco i przeciwgrzybiczo. Do tego również pięknie pachną, ponieważ zawierają olejki eteryczne, które pozytywnie wpływają na nastrój.

Kreatywne zastosowanie liści laurowych

Naturalne olejki eteryczne znajdujące się w liściach laurowych można wykorzystać w nietypowy sposób. Nie musisz ich wyłącznie dodawać do potraw, zamiast tego połóż je... na kaloryferze (musi być rozkręcony i nagrzany). Ciepło grzejnika powoduje, że liście laurowe zaczną wydzielać swój naturalny aromat, odświeżający mieszkanie i neutralizują nieprzyjemne zapachy. Ziołowo-korzenny zapach działa uspokajająco i odprężająco, dlatego sprawdzi się szczególnie w sypialni. Wieczorem pomoże się wyciszyć i uspokoić, ułatwia też zasypianie – tradycyjnie liście laurowe kładzie się pod poduszkę, aby odpędzić bezsenność.

Nie takie zwykłe liście... Spełniają marzenia

Na koniec warto zaznaczyć, że z liśćmi wawrzynu wiąże się wiele specyficznych wierzeń i przekonań. Położone w pobliżu okna (a zatem parapet czy grzejnik to idealne miejsce) mają spełniać rolę talizmanu ochronnego, a trzymane w portfelu przyciągają pieniądze. Dawniej wierzono, że liść laurowy umieszczony pod poduszką zapewnia szybsze zasypianie i lepsze sny – odpędza zarówno bezsenność, jak i koszmary. Jeżeli mamy jakieś trudne do spełniania marzenie, powinniśmy nosić liść laurowy w kieszeni. Gdy się spełni, należy go spalić, a popiół rozsypać przed progiem domu – na szczęście.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta