Blisko ludziPomogła dziesięciu Afgankom wydostać się z kraju. Teraz dostają propozycje stypendiów z najlepszych uczelni

Pomogła dziesięciu Afgankom wydostać się z kraju. Teraz dostają propozycje stypendiów z najlepszych uczelni

Mieszkańcy Afganistanu nadal próbują wydostać się z kraju, aby uciec od wzbudzających strach rządów talibów. Często jednak nie jest to możliwe bez wsparcia z zewnątrz. Taką pomoc otrzymały młode Afganki z zespołu robotyki, które 60-letnia mieszkanka Oklahomy poznała już w 2019. "Są bardzo wdzięczne" - mówi.

Kobiecy zespół robotyki z Afganistanu
Kobiecy zespół robotyki z Afganistanu
Źródło zdjęć: © Getty Images

Mieszkanki Afganistanu są przerażone tym, jaka sytuacja czeka ich w związku z objęciem władzy przez talibów. Wiele z nich z obawy o swoją wolność i prawa próbuje za wszelką cenę wydostać się z kraju. Taką możliwość otrzymała grupa dziesięciu nastoletnich dziewczyn z zespołu robotyki, które z opanowanego chaosem Afganistanu wyciągnęła 60-letnia Allyson Reneau. 

Uratowała je od strasznego losu 

Amerykanka poznała młode Afganki w Waszyngtonie w maju 2019 roku podczas konferencji "Humans to Mars" i od razu poczuła z nimi więź. Od tego czasu utrzymywały stały kontakt. W przeciągu kilku ostatnich tygodni dziewczyny informowały Reneau na bieżąco o kryzysowej sytuacji w Afganistanie. 60-latka postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i wszelkimi siłami wydostać młode dziewczyny z ich kraju. 

Na początku Allyson Reneau próbowała załatwić tę sprawę poprzez lokalne władze w Oklahomie, jednak gdy to nie przyniosło żadnych skutków, kobieta poleciała do Kataru, gdzie skontaktowała się ze starym znajomym, pracującym w ambasadzie. Dzięki jego pomocy udało się rozpocząć proces wyciągania członkiń zespołu robotyki z Afganistanu. W efekcie dziesięć Afganek w wieku między 16 a 18 lat przeleciało z Kabulu do miejscowości Doha w Katarze. 

Świat stoi otworem 

Teraz młode kobiety zastanawiają się, co robić dalej, jednak otrzymały już bardzo wiele propozycji stypendiów na najlepszych amerykańskich uczelniach. "Zostawiły wszystko za sobą, aby spełniać swoje marzenia, być wolnymi oraz wyedukowanymi. Teraz są bezpieczne i szczęśliwe" – mówi Allyson Reneau, która jest niezmiernie wzruszona, że cała akcja przebiegła pomyślnie. 

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Granica polsko-białoruska. Relacja z obozowiska afgańskich uchodźców

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)