Posadź wokół domu zamiast toksycznej tui. Rośnie w oczach

Posadź wokół domu zamiast toksycznej tui. Rośnie w oczach

Cyprysik to świetna alternatywa dla popularnej tui
Cyprysik to świetna alternatywa dla popularnej tui
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | MARIANNA GLAVAN FOTOGRAFIE
28.04.2023 07:45, aktualizacja: 26.04.2024 14:37

Tuje od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Są łatwe w uprawie, dają cień i osłaniają teren przed spojrzeniami sąsiadów. Istnieje jednak inny iglak, który jest jeszcze prostszy w uprawie, a na dodatek rośnie znacznie szybciej.

Tuja to roślina wiecznie zielona, która rośnie przez cały rok. Zanim jednak osiągnie rozmiary, które sprawią, że twojego ogródka nie dosięgną już wścibskie spojrzenia, minie naprawdę dużo czasu. Jeśli planujesz zasadzenie iglaków w swoim ogrodzie, zamiast tui, rozważ zakup cyprysika. Jest bardzo łatwy w uprawie, a co najważniejsze - rozrasta się w mgnieniu oka.

Tuje — za i przeciw

Tuje są stosunkowo łatwe w uprawie. Potrzebują dobrze nasłonecznionego stanowiska, a także lekkiej, żyznej i przepuszczalnej gleby o lekko kwaśnym odczynie. W sezonie wiosenno-letnim powinno nawozić się je przynajmniej raz w tygodniu. Latem wymagają częstego podlewania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niestety, iglaki te są wyjątkowo często atakowane przez szkodniki, które są w stanie całkowicie zniszczyć roślinę. Kolejnym minusem jest fakt, że tuje wzrastają wyjątkowo długo. Zanim osiągną 2 metry wysokości, musi minąć ok. 4-5 lat. Jednak największy minus tych roślin to tujon, czyli toksyczny związek chemiczny, który jest szkodliwy zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Jego spożycie wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, włącznie z problemami z sercem i trwałym porażeniem mięśni.

Zamiast tui, zasadź cyprysik. Szybko sobie podziękujesz

Cyprysik, podobnie jak tuja, jest rośliną, która nie traci koloru nawet w okresie jesienno-zimowym. Na pierwszy rzut oka obie te rośliny ciężko od siebie odróżnić. Jednak po bliższym przyjrzeniu się, można zauważyć, że cyprysik ma znacznie miększe pędy, przez co łatwiej go formować. Co istotne, bez szwanku zniesie temperaturę wynoszącą nawet -15 stopni Celsjusza. Przy wyższych mrozach, wystarczy owinąć roślinę jutową albo bawełnianą tkaniną.

Cyprysiki bardzo szybko pną się w górę, ale też rozrastają się wszerz, dlatego też, jeśli planujesz zasadzić go w swoim ogrodzie, pamiętaj o pozostawieniu przynajmniej pół metra odstępu między sadzonkami.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta