Przytnij tak bukszpan. Później sobie podziękujesz

Bukszpan to piękny krzew, który w ogrodzie pełnić rolę zarówno żywopłotu jak i rzeźby ogrodowej — oczywiście, o ile zostanie odpowiednio przycięty. Jak więc dbać o bukszpan, aby gęsto się rozrastał?

Zrób tak z bukszpanem, a nie pożałujesz
Zrób tak z bukszpanem, a nie pożałujesz
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Bukszpan, podobnie jak tuja, często jest wykorzystywany jako żywopłot. Jest bardzo prosty w uprawie. Jego pielęgnacja kończy się na regularnym podlewaniu i przycinaniu. Jeśli chcesz cieszyć się gęstym bukszpanem, naucz się przycinać bukszpan w jeden, konkretny sposób. Sprawi on, że krzew będzie gęstniał w oczach.

Przycinanie bukszpanu. Poznaj prosty patent, by krzew był gęsty

Po pierwsze i najważniejsze — bukszpan powinien rosnąć na glebie o odczynie zasadowym. Taka gleba dostarczy mu potrzebnych składników odżywczych, co przełoży się na jego wygląd. Raz na jakiś czas warto wlać do ziemi, w której rośnie nieco nawozu przeznaczonego do bukszpanów. Nie jest to konieczne, ale krzew tylko na tym zyska. Odżywianie bukszpanu powinno odbywać się od kwietnia do lipca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najważniejsze jest jednak przycinanie krzewu. Mogłoby się zdawać, że nie ma tu żadnej filozofii. Jednak stosując się do jednej prostej zasady, krzew zacznie znacząco się rozrastać. Co to za zasada?

Jest ona uzależniona od pory roku, w której to bukszpan został zasadzony. Jeżeli został zasadzony wiosną, pędy powinny zostać skrócone chwilę po ukorzenieniu się krzewu. Należy ściąć 1/3 ich długości. Jeżeli jednak bukszpan został zasadzony jesienią, pierwsze cięcie powinno odbyć się wczesną wiosną. Wiosenne cięcie powinno odbyć się "z rozmachem" bowiem bukszpan musi zostać przycięty o 1/2 długości pędów.

Kiedy należy przycinać bukszpan?

Wszystko zależy od tego, kiedy zasadzono drzewko. Co do zasady, dobrze ukorzenione krzewy, które są w ziemi kilkanaście miesięcy, przycina się 2-3 razy w roku, w okresie wiosenno-letnim (tj. marzec, czerwiec, sierpień). Młode bukszpany, zwłaszcza te zasadzone jesienią nie powinny zostać ścinane wcześniej niż na wiosnę. Wynika to z tego, że młody bukszpan pozbawiony pędów jesienią stałby się mało odporny na temperaturę, a co za tym idzie, mógłby po prostu nie przetrwać zimy.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)