Posadź zamiast tui. W mgnieniu oka obrośnie cały płot

Tuje to najpopularniejsze iglaki ogrodowe. Mają one jedną, małą wadę — rosną stosunkowo wolno. Zamiast tui warto zainwestować w rośliny, które są od niej znacznie tańsze, rosną znacznie szybciej, a do tego robią piorunujące wrażenie, niezależnie od pory roku.

Laurowiśnia to świetna alternatywa dla pospolitej tui
Laurowiśnia to świetna alternatywa dla pospolitej tui
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | THOMAS GUERRIER

Przechadzając się pomiędzy działkami, można odnieść wrażenie, że niemal na każdej z nich znajdują się tuje. To iglaki, które przez cały rok cieszą oko swoim intensywnie zielonym kolorem i chronią od obcych spojrzeń. Chociaż rosną one stosunkowo szybko, bo od 30 do 50 centymetrów rocznie, zanim osiągną pożądane rozmiary, musi minąć kilka lat. Zamiast tui możesz zasadzić rośliny, która rozrastają się znacznie szybciej i co równie ważne, są tanie.

Dereń jadalny — żywopłot, który owocuje

Sadzonki tui nie są drogie, jednak kiedy chcemy odgrodzić się od sąsiadów, musimy kupić ich co najmniej kilka, jak nie kilkanaście. To znacznie podnosi koszty całego przedsięwzięcia. Zamiast tui, równie dobrze możesz zasadzić dereń jadalny, który można kupić w dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym. Jego sadzonki są znacznie tańsze od tui. Dereń jadalny jest w stanie urosnąć do imponujących 10 metrów wysokości. Wyróżnia się wyjątkową mrozoodpornością i niestraszne mu zmiany temperatur czy załamanie pogody. Zanim zacznie owocować, przyciąga wzrok pięknymi, żółtymi kwiatami. Z kolei owoce derenia są jadalne i można wykorzystać je jako bazę do nalewek czy konfitur.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Laurowiśnia — roślina o wiecznie zielonych liściach

Laurowiśnia to roślina o wiecznie zielonych liściach, która regeneruje się w zaskakująco szybkim czasie, ponieważ wyrasta ona z korzenia. Rozrasta się bardzo szybko, tworząc piękny żywopłot. Na przełomie kwietnia i maja, w okresie kwitnienia laurowiśnia pokryta jest białymi kwiatami, które wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Niestety, w odróżnieniu od derenia, nie jest ona tak odporna na zimno, zwłaszcza na mrozy, dlatego też sprawdzi się ona tylko w cieplejszych regionach Polski.

Winobluszcz — nada niezwykłego charakteru

Wrocławskie Muzeum Narodowe, które znane jest w całej Polsce, wczesną jesienią zachwyca swoim niezwykłym wyglądem. Budynek pokryty jest winobluszczem, który na przełomie września i października przybiera piękne, intensywne kolory — od rubinowej czerwieni, przez pomarańcz, po żywą zieleń. Ten sam efekt możesz mieć na swoim podwórku, jeśli zdecydujesz się na zasadzenie winobluszczu. To roślina, która jest bardzo łatwa w uprawie i doskonale znosi zarówno mrozy, jak i upały, osiągając imponujące rozmiary.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (22)