Posadź zamiast tui. Dwa razy w roku zmienia kolor i rośnie jak szalony

Szukasz rośliny, która nadaje się na żywopłot? Zapomnij o tujach. Dereń biały w odmianie elegantissima rośnie znacznie szybciej i jest prostszy w uprawie. Jak go pielęgnować?

Posadź zamiast tui. Nie pożałujesz
Posadź zamiast tui. Nie pożałujesz
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Tuja to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych w Polsce. Nie wymaga wiele pracy i jest naprawdę prosta w uprawie. Odpowiednio zadbana rośnie od 40 do 50 cm w ciągu roku. Istnieje jednak roślina, która rozwija się znacznie szybciej niż tuja. To dereń biały w odmianie elegantissima. Co warto o nim wiedzieć?

Posadź zamiast tui. Szybko sobie podziękujesz

Dereń biały to gatunek krzewu z rodziny dereniowatych. Na szczególną uwagę zasługuje odmiana elegantissima, która wyróżnia się wyjątkowymi liśćmi o białych lub kremowych obrzeżach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kwitnie od maja do sierpnia. Na przełomie sierpnia i września liście zaczynają odpadać. Wówczas pędy i ogonki liściowe zmieniają swój kolor. Stają się intensywnie czerwone, a ten efekt utrzymuje się przez całą zimę.

Jak pielęgnować roślinę? Zasadź ją w słonecznym lub półcienistym miejscu. Zapewnij jej odpowiednią ziemię. Najlepsza będzie gliniasta, o neutralnym lub lekko kwaśnym odczynie. Przez cały okres kwitnienia podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Jak często podlewać roślinę? Co dwa tygodnie, używając przy tym niewielkiej ilości wody.

A co z nawożeniem? Odmiana "elegantissima" nie ma dużego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Wystarczy odżywić ją raz w roku, w okresie wegetacyjnym. W tym celu można użyć gotowego nawozu do roślin żywo zielonych lub obornika.

Zmienia swój kolor dwa razy w roku. Stanowi prawdziwą ozdobę ogrodu

Dereń biały elegantissima to jedna z najmniej wymagających i zarazem najszybciej rosnących odmian. W ciągu roku rośnie około metra. Osiąga od 2 do nawet 3 m wysokości. Dobrze znosi upały, przelanie czy mrozy. Jest odporna na szkodniki i choroby grzybowe. Można wykorzystać ją na żywopłot, szpalery czy zielone ekrany.

Jeśli planujesz zasadzić ją jako żywopłot, pamiętaj o zachowaniu 1-1,5 m odległości między sadzonkami i regularnym przycinaniu pędów. Pierwsze przycinanie powinno odbyć się rok po zasadzeniu, na przełomie lutego i marca. W przypadku mocno rozrastającej się rośliny zabieg można powtórzyć jeszcze latem i wczesną jesienią.

Ruszył plebiscyt #Wszechmocne. W formularzu poniżej zgłoś swoją kandydatkę w kategorii #Wszechmocne wśród kobiet.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (39)