Postaw na noc obok łóżka. Rano sobie podziękujesz
Sezon przeziębień trwa w najlepsze. Coraz niższe temperatury sprawiają, że częściej chorujemy. Jednym z objawów przeziębienia jest intensywny, męczący katar. Zazwyczaj tylko jedna przegroda w nosie jest niedrożna, a drugą możemy śmiało oddychać. Jak poradzić sobie skutecznie z zatkanym nosem domowym sposobem?
Niedrożność nosa znacznie utrudnia swobodne oddychanie i ma wiele przyczyn - alergię, krzywą przegrodę czy infekcję górnych dróg oddechowych. W takim przypadku problemem jest także usuwanie z nosa zalegającej wydzieliny. Jeśli tylko jedna dziurka w nosie jest bardziej zatkana, mówimy o cyklu nosowym, czyli procesie, w którym nozdrza na zmianę zasysają więcej powietrza.
Nos wysyła więcej krwi do jednego nozdrza, ogrzewając napływające tam powietrze, ale też powodując obrzęk małżowiny nosowej po jednej ze stron. W ten sposób próbuje uczynić oddychanie bardziej efektywnym. W chorym organizmie proces znacznie przyśpiesza. Obrzęk śluzówki jest większy, a produkcja śluzu w okolicach nosa staje się bardziej intensywna.
Wystarczy kilka plasterków. Nos będzie drożny z samego rana
Gdy jesteśmy chorzy, nos zatyka się i utrudnia oddychanie. Często tylko jedno z nozdrzy pracuje mniej efektywnie. Drugie pozwala na wciąganie powietrza do płuc. Pamiętajmy jednak, że co jakiś czas nos zmienia strony, przez które oddychamy. W złagodzeniu zatoru z pewnością pomoże para wodna lub nawilżacz. Znanym sposobem na "odetkanie" nosa jest także inhalacja solą fizjologiczną.
Jeśli nie mamy sprzętu do inhalacji, możemy wypróbować sprawdzone, domowe sposoby na zatkany nos. Do jednego z nich niezbędna jest cebula. Kroimy ją na kawałki lub plasterki, a później wkładamy do miseczki i ustawiamy na wysokości głowy w miejscu, w którym będziemy spać. Po całej nocy wdychania zapachu cebuli nos nie będzie sprawiał już problemów.
Posmaruj nim ręce i wdychaj zapach. Sposób na domową inhalację
Podobnie zadziała czosnek. Najlepiej zmiażdżyć obrane ząbki moździerzem i umieścić je w kawałku gazy. Materiał dokładnie zamykamy i obwijamy nitką. Czosnek możemy położyć na klatce piersiowej, niedaleko nosa i regularnie wdychać jego intensywny zapach. Ulga będzie odczuwalna po kilku godzinach.
Jeśli nie przepadacie za zapachem czosnku i cebuli, możecie skorzystać z oleju złodziei. Specyfik działa zabójczo na bakterie, wirusy i roztocza. Doskonale sprawdza się w inhalacji. Wystarczy natrzeć nim dłonie i wdychać jego zapach. Aby zrobić go w domu, należy połączyć: cynamon, sok z cytryny, olejek z eukaliptusa, goździki, mirrę i rozmaryn. Każdy z tych składników powinien być w formie płynnej. Po ich dokładnym wymieszaniu można nałożyć kilka kropel na skórę.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Domowe sposoby na katar. Sprawdź jak szybko wygrać z przeziębieniem
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl