FitnessPostaw w ogrodzie. Zjedzą wszystkie kleszcze

Postaw w ogrodzie. Zjedzą wszystkie kleszcze

Lato to czas intensywnej pracy w ogrodzie i… wzmożonej aktywności kleszczy. Jeśli chcesz uchronić się przed pajęczakami, postaw w ogrodzie jedną rzecz. Przyciągnie naturalnych wrogów kleszczy, a ty zapomnisz o ugryzieniach.

Co stosować na kleszcze?
Co stosować na kleszcze?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

16.07.2024 | aktual.: 16.07.2024 10:32

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które żywią się krwią ssaków i ptaków. Samo ugryzienie nie jest bolesne, jednak stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Kleszcze przenoszą choroby takie jak borelioza czy zapalenie opon mózgowych.

Można spotkać je na łąkach, w parkach czy lasach, jednak pajęczaki coraz częściej pojawiają się też w przydomowych ogrodach. Jak uchronić się przed kleszczami w ogrodzie? Postaw w nim przedmiot, który przyciągnie ich naturalnych wrogów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Postaw w ogrodzie. Kleszcze nawet się nie zbliżą

Kleszcze to niewielkie stworzenia z rodziny pajęczaków. Na całym świecie żyje ok. 900 gatunków tych szkodników. Osiągają od 0,5 do 30 mm. Ich obecność na ciele jest niemal niewyczuwalna, podobnie jak ugryzienie. Dopiero po kilku godzinach w miejscu wkłucia pojawia się bolesny i swędzący rumień.

Co roku odnotowuje się coraz więcej przypadków chorób przenoszonych przez kleszcze. Należy do nich m.in. borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu czy babeszjoza. Każda z tych chorób wymaga specjalistycznego leczenia.

Pajęczaki mogą zaatakować nas wszędzie. Niegdyś można było spotkać je wyłącznie podczas spaceru po łące i lesie. Obecnie kleszcze obecne są nawet w miastach. Osoby pracujące w ogrodzie są szczególnie narażone na atak. Jak się przed nim uchronić?

W sklepach i aptekach znajdziesz wiele sprayów odstraszających kleszcze, jednak nie każdy pamięta, żeby stosować je przed wyjściem z domu. Jest jeszcze jeden sposób, aby uchronić się przed atakiem kleszczy w ogrodzie.

Wystarczy, że postawisz w nim karmnik lub budkę dla ptaków. Gatunki takie jak wróble, drozdy czy sikorki żywią się kleszczami. W ten sposób nie tylko pomożesz ptakom, ale i pozbędziesz się kleszczy.

Zasadź w ogrodzie. Zapomnisz o kleszczach

Kleszcze mają bardzo wyczulony węch. Z daleka są w stanie wyczuć zapach swojej ofiary. Niektóre aromaty je przyciągają, podczas gdy inne, odstraszają. Jeśli chcesz pozbyć się ich z ogrodu, zasadź w nim rośliny takie jak rozmaryn, lawenda, bazylia, tymianek czy mięta. Kleszcze nie znoszą zapachów tych roślin i gdy tylko go poczują, od razu uciekają.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (136)