Blisko ludziPremier i minister zdrowia odmrażają gospodarkę. Oto szczegóły

Premier i minister zdrowia odmrażają gospodarkę. Oto szczegóły

Po przerwie majowej wrócą do szkół w trybie stacjonarnym uczniowie klas 1-3
Po przerwie majowej wrócą do szkół w trybie stacjonarnym uczniowie klas 1-3
Źródło zdjęć: © East News
28.04.2021 10:47

W środę 28 kwietnia odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego na temat obostrzeń, które będą obowiązywały w najbliższym czasie. Jak powiedział polityk, aktualne dane dotyczące epidemii pozwalają na rozpoczęcie odmrażania gospodarki.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że choć dane dotyczące pandemii koronawirusa pozwalają na rozpoczęcie odmrażania różnych sektorów gospodarki, to epidemia dalej jest bardzo niebezpieczna – świadczy o tym, chociażby liczba chorych w szpitalach. – Do wyczekiwanego odmrażania musimy podejść z cierpliwością i pokorą – powiedział Morawiecki i dodał, że wirus na pewno nie zniknie z dnia na dzień. Z tego powodu, jak zaznaczył polityk, konieczna jest elastyczność, jeżeli chodzi o obostrzenia, które – w przypadku pogorszenia się sytuacji – znów mogą być zaostrzone.

- Chcemy, aby nasza gospodarka jak najprędzej wracała na tory normalności – powiedział Mateusz Morawiecki i dodał, że na ratowanie polskiej gospodarki przeznaczono ponad 200 milionów zł.

Luzowanie obostrzeń

  • Od 1 maja możliwa będzie część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, w zamkniętych obiektach i na basenach.
  • Od 4 maja znów będzie funkcjonował handel detaliczny (m.in. sklepy meblarskie, galerie handlowe).
  • Po przerwie majowej wrócą do szkół w trybie stacjonarnym uczniowie klas 1-3. Wtedy też zostaną otwarte galerie sztuki i muzea.
  • 8 maja działalność wznowią hotele. 15 maja znowu będą mogły działać restauracje i kawiarnie na świeżym powietrzu. Dzieci z klas 4-8 i uczniowie szkół średnich będą mogli wrócić do szkół w trybie hybrydowym od 15 maja. Będzie można też organizować imprezy okolicznościowe (śluby, komunie) na świeżym powietrzu z limitem 25 osób.
  • Od 29 maja do szkół wrócą wszyscy uczniowie w trybie stacjonarnym, a usługi gastronomiczne będą dostępne również wewnątrz lokali. Z kolei liczba uczestników imprez okolicznościowych będzie mogła wynosić 50 osób. Wtedy też ponownie będą działać siłownie i kluby fitness.

Premier zaapelował również o to, aby brać udział w akcji szczepiennej. Minister zdrowia dodał, że odmrażanie gospodarki będzie odbywać się w ujęciu ogólnopolskim, ponieważ nie ma już tak znaczącej różnicy w liczbie zachorowań w różnych regionach kraju. Adam Niedzielski zaznaczył jednocześnie, że sytuacja epidemiczna będzie na bieżąco monitorowana, aby sprawdzić, jak wpłyną na nią nowe obostrzenia.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także