Na piekący ból w przełyku, a niekiedy także w krtani, za mostkiem czy w klatce piersiowej, kobiety skarżą się znacznie częściej niż mężczyźni. Zwłaszcza w okresie ciąży, gdy szalejący progesteron rozluźnia mięśnie przełyku, do którego cofa się treść pokarmowa z żołądka. Jak uniknąć zgagi? Między innymi eliminując z jadłospisu produkty nasilające uciążliwą dolegliwość.
Na piekący ból w przełyku, a niekiedy także w krtani, za mostkiem czy w klatce piersiowej, kobiety skarżą się znacznie częściej niż mężczyźni. Zwłaszcza w okresie ciąży, gdy szalejący progesteron rozluźnia mięśnie przełyku, do którego cofa się treść pokarmowa z żołądka. Jak uniknąć zgagi? Między innymi eliminując z jadłospisu produkty nasilające uciążliwą dolegliwość.
Pikantne przyprawy
Pieprz czy papryczka chili to produkty bardzo chętnie wykorzystywane w naszych kuchniach. Za ich piekący smak odpowiada kapsaicyna - alkaloid o bardzo korzystnych właściwościach, m.in. regulujący procesy przemiany materii, sprzyjający odchudzaniu i wspierający produkcję endorfin, zwanych "hormonami szczęścia".
Jednak związek może również powodować podrażnienia układu pokarmowego i wywoływać zgagę. Pikantnych przypraw powinny też unikać kobiety karmiące piersią.
(raf)/(mtr), WP Kobieta
Pomidory
Kobiety cierpiące na zgagę powinny również zachować umiar i ostrożność w spożywaniu pomidorów oraz wszelkich przetworów z tych smakowitych owoców, bogatych w wiele cennych substancji, m.in. likopen - jeden z najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy.
Jednak pomidory zawierają również pokaźną dawkę kwasów organicznych, które mogą nasilać męczącą dolegliwość.
Napoje gazowane
Kobiety, które często dopada zgaga, muszą zdecydowanie ograniczyć spożycie produktów z bąbelkami, ponieważ podrażniają one błonę śluzową żołądka, wzmagają wydzielanie soku żołądkowego, a także zwiększają ryzyko wzdęć, co sprzyja cofaniu treści pokarmowej do przełyku.
Kolorowe napoje to także skarbnica prostych węglowodanów, bardzo łatwo zamienianych w tłuszcz i składowanych przez organizm w postaci tkanki tłuszczowej.
Czosnek i cebula
Niezastąpione dodatki do wielu potraw i bardzo zdrowe warzywa - w czosnku znajdziemy m.in. allicynę, organiczny związek chemiczny, który wykazuje silniejsze działanie antybiotyczne niż penicylina czy tetracyklina, natomiast w cebuli - siarczek dwuallilu o silnym działaniu bakteriobójczym, rozgrzewającym i oczyszczającym organizm. Jednak zbyt duża ilość tych smakołyków w diecie kobiet ze skłonnościami do zgagi może przyczyniać się także do wzmożenia objawów tej uciążliwej dolegliwości.
Mięta
Aromatyczna roślina jest ceniona przez człowieka od tysięcy lat. Łagodzi dolegliwości żołądkowe, udrażnia drogi oddechowe, działa uspokajająco, przeciwwymiotnie, dezynfekująco, uśmierza ból i odświeża oddech.
Mimo licznych zalet, mięta nie jest wskazana dla każdego. Powinny jej unikać osoby ze skłonnością do zgagi, ponieważ roślinne związki działają rozkurczająco na mięsień dolnego zwieracza przełyku, co sprzyja powstawaniu oraz nasilaniu dolegliwości.
Alkohol
Napoje wyskokowe wykazują zwykle silne właściwości kwasotwórcze i działają rozkurczająco na mięsień dolnego zwieracza przełyku, co sprzyja powstawaniu oraz nasilaniu zgagi. Takie konsekwencje może mieć wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu, zwłaszcza gdy jest spożywany na "pusty żołądek".
Kobiety sięgające po trunki powinny pamiętać, że nadużywanie tego typu produktów grozi nie tylko zgagą. Zwiększa także ryzyko schorzeń wątroby i serca, przyczynia się do nadciśnienia, a także wpływa na pracę neuroprzekaźników w mózgu, prowadząc do depresji czy problemów z pamięcią.
Czekolada
To bez wątpienia jeden z najskuteczniejszych naturalnych "dopalaczy". Czekolada (zwłaszcza gorzka, o dużej zawartości miazgi kakaowej) nie tylko poprawia nastrój, ale również potrafi skutecznie zwiększyć naszą energię życiową. To przede wszystkim zasługa alkaloidów: teobrominy i kofeiny.
Te składniki mają również "ciemną stronę" - rozluźniają mięsień zwieracza przełyku, wywołując zgagę. Kobiety o skłonnościach do tej dolegliwości powinny unikać zwłaszcza czekolady mlecznej, bogatej w tłuszcze potęgujące problem.
Kawa i herbata
Bez tych napojów wiele kobiet nie wyobraża sobie życia, jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie kawa lub herbata mogą ponosić odpowiedzialność za nawracającą zgagę. Zawarte w nich organiczne związki chemiczne - kofeina i teina podrażniają bowiem błonę śluzową oraz rozluźniają mięśnie przełyku.
Jeśli nie potrafimy odstawić tych produktów, pamiętajmy by nie pić ich na czczo. Należy także unikać spożywania mocnych naparów. Najlepsza jest wówczas kawa rozpuszczalna lub zaparzana z mocno palonych ziaren.
Owoce cytrusowe
Surowe pomarańcze, cytryny czy grejpfruty, a także wyciskane z nich soki nie są zalecane dla kobiet zmagających się ze zgagą. Tego typu przysmaki (zwłaszcza spożywane na czczo) powodują znaczące zakwaszenie układu pokarmowego, co może wywoływać i nasilać dolegliwości. Jeśli nie potrafimy się oprzeć sokom z owoców cytrusowych, warto rozcieńczyć je wodą, najlepiej w stosunku 1:1.
Tłuste pokarmy
Argumentów przemawiających za wyeliminowaniem z jadłospisu smażonych i tłustych posiłków jest bardzo wiele, a jeden z nich to profilaktyka "antyzgagowa". Warto pamiętać, że tego typu przysmaki zwiększają w organizmie wydzielania cholecystokininy, która zmniejsza ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku, co ułatwia cofanie się treści pokarmowej. Poza tym, tłuste potrawy dłużej zalegają w żołądku i są wolniej trawione, w wyniku czego wytwarza się więcej kwasów wywołujących zgagę.