Prolina, czyli główny składnik kolagenu. Działanie i stosowanie
Prolina jest aminokwasem stanowiącym główny składnik kolagenu. Kolagen z kolei jest białkiem budującym między innymi skórę i torebki stawowe. Dlatego niezwykle ważne jest dostarczanie organizmowi dużych ilości proliny. Jakie jeszcze właściwości wykazuje prolina? Z jakich składników komponować swój jadłospis, by w diecie nie zabrakło proliny?
28.11.2018 14:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czym jest prolina?
Prolina jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy α-aminokwasów. Jest jednym z 20 aminokwasów, które stanowią budulec białek. Należy do grupy aminokwasów endogennych, czyli takich, które organizm ludzki sam syntezuje z argininy i kwasu glutaminowego.
Podobnie jak większość innych aminokwasów, prolina wykazuje charakter glukogenny, co oznacza, że może stanowić jeden ze składników do produkcji glukozy. Sama prolina z resztą posiada słodki smak.
Prolina jako składnik kolagenu
Prolina jest głównym składnikiem struktury helisy kolagenu. Kolagen jest białkiem tkanki łącznej, stanowiącym podstawowy składnik ścięgien. Kolagen odpowiada za elastyczność skóry. Kiedy w organizmie brakuje kolagenu, skóra traci jędrność, a na jej powierzchni zaczynają się pojawiać zmarszczki.
Kolagen znajduje się również w mięśniach, w tym w mięśniu sercowym, w więzadłach, stawach i chrząstkach. Kolagen występuje także w cebulkach włosów i w rogówce oka. Kolagen składa się przede wszystkim z glicyny i proliny oraz ich pochodnych.
Prolina uczestniczy w syntezie nowego kolagenu. Proces syntezy kolagenu wymaga również obecności witaminy C, dlatego suplementację proliny warto połączyć z przyjmowaniem kwasu askorbinowego.
Właściwości proliny
Prolina jako składnik kolagenu ma niebagatelny wpływ na odmładzanie i upiększanie skóry. Z racji, iż prolina uczestniczy w odnawianiu i budowie komórek i włókien kolagenowych korzystnie wpływa na skórę. Prolina sprawia, że skóra jest bardziej elastyczna i zyskuje odporność na promieniowanie UV.
Prolina posiada zdolność wiązania wody, dlatego też, dzięki niej skóra jest lepiej nawodniona. Dodatkowo prolina jest pomocna przy leczeniu ran i oparzeń. Oprócz korzystnego wpływu na skórę, prolina wykazuje jeszcze kilka innych cennych właściwości.
Prolina obniża poziom wolnych rodników w komórkach, nasila regenerację uszkodzonej wątroby, wpływa na regulację metabolizmu komórkowego oraz zapobiega osadzaniu się na ścianach tętniczych warstw tłuszczu.
Prolina w jedzeniu
Prolinę można suplementować w postaci odżywek czy kapsułek. Jednak najlepszym i najlepiej przyswajalnym sposobem na suplementację proliny jest spożywanie pokarmów bogatych w ten związek.
Niedobory proliny zdarzają się rzadko, gdyż występuje ona wielu rodzajach żywności. Z racji, iż jest składnikiem budulcowym białka, największe jej ilości znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego, czyli w mięsie, mleku i jego przetworach czy w jajkach.
Prolina występuje również w produktach roślinnych. Najwięcej można jej znaleźć w mące pszennej, mące żytniej, kaszach, migdałach, pistacjach, nerkowcach czy orzechach włoskich. Prolina jest także składnikiem soi, lnu, grochu, fasoli, sezamu czy pestek dyni.