FitnessPryszcze na plecach - przyczyny, leczenie. Sposoby na trądzik na plecach

Pryszcze na plecach - przyczyny, leczenie. Sposoby na trądzik na plecach

Pryszcze na plecach to nie tylko problem młodzieży. Krostki na plecach są nieestetyczne, a co najgorsze, bolesne, gdy pojawia się zmiany ropne. Najwięcej pryszczy zlokalizowanych jest w górnej części pleców oraz ramion. Dzieje się tak, gdy skóra wydziela zbyt dużo sebum, które blokuje gruczoły potowe i prowadzi do stanów zapalnych. Jak leczyć pryszcze na plecach?

Pryszcze na plecach - przyczyny, leczenie. Sposoby na trądzik na plecach
Źródło zdjęć: © iStock.com | Artranq

23.11.2018 22:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pryszcze na plecach - przyczyny

Krostki na plecach to jeden z objawów trądziku pospolitego, który pojawia się u osób nawet po 30. roku życia. Nieleczone pryszcze na plecach mogą powodować blizny i przebarwienia na skórze.

Aby poznać dokładne przyczyny pojawienia się krostek na plecach, należy zgłosić się do dermatologa i wykonać określone badania. Trądzik na plecach występujący u osób młodych, w okresie dojrzewania, pojawia się na skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Stan zapalny skóry pojawia się na skutek wydzielania zbyt dużej ilości sebum, które blokuje ujścia gruczołów potowych. W ten sposób w gromadzącym się łoju namnażają się bakterie.

Pryszcze na plecach potęguje stres, niewłaściwa dieta oraz pielęgnacja skóry. Ponadto pryszcze na plecach zlokalizowane w jednym miejscu mogą być przyczyną źle dobranych kosmetyków, w składzie, których znajdują się m.in. Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate – środki podrażniające skórę.

Pryszcze na plecach mogą pojawić się na skutek chorób, np. zespołu policystycznych jajników, związanych z nadprodukcją męskich hormonów (przypadłość kobieca). Pot, zanieczyszczenia i sebum sprawiają, że trądzik na plecach jest częstym problemem osób aktywnych fizycznie.

Pryszcze na plecach - leczenie

Pryszcze na plecach można wyleczyć na różne sposoby. W zależności od zaawansowania choroby, dermatolog zaleca doustne leki na trądzik (antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna). Lekarze często radzą, aby stosować retinoidy, które można stosować doustnie, jak i miejscowo, nakładając na skórę ze stanem zapalnym.

Kolejną metodą leczenia pryszczy na plecach, jednak jedynie w przypadku kobiet, są doustne środki antykoncepcyjne, które spowalniają syntezę sebum, a co za tym idzie, zmniejszają skłonność skóry do zmian trądzikowych. Na rynku dostępne są środki zawierające pochodne witaminy A lub sterydy, które działając zarówno powierzchniowo, jak i doustnie, mogą usunąć problem, jakim jest trądzik.

Pryszcze na plecach - pielęgnacja

Aby pozbyć się pryszczy na plecach po treningu, warto po kąpieli smarować plecy i ramiona tonikiem, który zwęża ujścia gruczołów potowych i odświeży skórę. Należy też minimum raz w tygodniu złuszczać martwy naskórek peelingami enzymatycznymi. Zakazane są peelingi mechaniczne (z drobinkami ścierającymi), które mogą tylko podrażniać skórę.

Osoby zmagające się z trądzikiem powinny chronić skórę przed słońcem. Kąpiele słoneczne wysuszają skórę i przyczyniają się do powstawania przebarwień posłonecznych. Osoby zmagające się z pryszczami na plecach powinny zadbać o prawidłową dietę bogatą w witaminy A, B2, B6, B12, D, niacynę, jod, cynk oraz brom. Warto też korzystać z zabiegów kosmetycznych takich jak peeling kawitacyjny, maseczki z alg lub ziół.

Komentarze (7)