Przyciąga rybiki jak magnes. Po chwili zalęgną się w całym domu
To niewielkie, szybko poruszające się owady, które najczęściej można spotkać w łazience. Jeśli nie usuniesz ich w porę, przeniosą się do innych pomieszczeń w domu. Jak pozbyć się rybików cukrowych z pokoju? Podpowiadamy.
Rybik cukrowy to niewielki, srebrzysty owad z długimi, nitkowanymi czułkami. Spotkasz go najczęściej w łazience. Najaktywniejsze są nocą, kiedy żaden z domowników nie jest w stanie przeszkodzić im w poszukiwaniu pożywienia. Choć nie stanowią one dla nas żadnego zagrożenia, szybko mogą przenieść się do salonu czy sypialni. Jak się go pozbyć? Wyjaśniamy.
Skąd bierze się rybik cukrowy?
Rybik cukrowy nam nie zagraża, bowiem nie kąsa ani nie przenosi żadnych chorób, jednak nie należy on do mile widzianych gości. Bytują w nieszczelnych odpływach i kanalizacji. Przenoszą się do łazienki w poszukiwaniu jedzenia i bezpiecznego schronienia.
Po założeniu gniazda rozmnażają się w bardzo szybkim tempie, przez co w krótkim czasie możemy mieć do czynienia z całą kolonią rybików. Zdarza się, że przenoszą się one poza łazienkę - do kuchni, salonu, a nawet sypialni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zauważyłaś rybika cukrowego w sypialni? Tak się go pozbędziesz
Łazienka to miejsce, w którym to rybiki czują się najlepiej. Jest tam ciepło i wilgotno. Znajdują w niej pożywienie, takie jak martwy naskórek czy resztki papieru. Jeśli chcesz się ich pozbyć, zlokalizuj gniazdo rybików, a następnie spryskaj je mieszanką wody i octu w proporcji 1:1. Po kilku godzinach, po rybikach nie powinno być już śladu.
Nie oznacza to jednak, że owady już nie wrócą. Jeśli chcesz temu zapobiec, dokładnie posprzątaj łazienkę, a po każdej kąpieli pozostaw otwarte na oścież drzwi przez przynajmniej pół godziny.
Rozwijająca się kolonia rybików może skutkować pojawieniem się ich w salonie, kuchni czy łazience. Przeniosą się one jednak tylko wtedy, kiedy panuje w nich wilgoć, ciepło i dostępne jest pożywienie. Jedynym sposobem na pozbycie się ich z mieszkania jest gruntowne sprzątanie i zadbanie o odpowiednią wentylację.
Na podłodze nie powinny znajdować się żadne okruchy czy resztki jedzenia. Jeśli masz taką możliwość, nie susz mokrego prania w mieszkaniu, a np. na balkonie. Ubrania, które włożysz do szafy, powinny być całkowicie suche. Dzięki temu zapobiegniesz rozwojowi wilgoci, która przyciąga szkodniki.
Nie zapomnij o regularnym wietrzeniu mieszkania. Temperatura pomieszczenia, jakiej owady nie są w stanie znieść, wynosi poniżej 15 stopni Celsjusza. Pomocny okaże się także olejek lawendowy — rybiki wprost nie znoszą tego zapachu. Skrop nim miejsca, w których zauważysz ich obecność.
Czytaj także: Rozsyp na podłodze. Wybije rybiki co do jednego
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl